Chroniona roślinność została zniszczona. Władze Torunia reagują
Po otrzymaniu zgłoszenia o dewastacji, Prezydent Torunia zlecił konkretne działania. 19 września br. Paweł Gulewski polecił Wydziałowi Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia przeprowadzenie kontroli na terenie gdzie zniszczono chronione gatunki roślin. Działania na miejscu potwierdziły ustalenia RDOŚ w Bydgoszczy. W związku z tym Prezydent Gulewski zdecydował o zawiadomieniu toruńskiej policji o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na zniszczeniu gatunków roślin chronionych: turzycy loarskiej i turzycy piaskowej.
Co na ten temat mówi prawo?
Zgodnie z art. 131 ust. 14 ustawy o ochronie przyrody kto bez zezwolenia lub wbrew jego warunkom narusza zakazy w stosunku do roślin, zwierząt lub grzybów objętych ochroną gatunkową, podlega karze aresztu albo grzywny.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy nie wydała pozwolenia na naruszanie terenu, gdzie rosły chronione rośliny. Bez uzyskania zgody wszelkie działania są przestępstwem. Mówi o tym art. 56 ustawy o ochronie przyrody.
Zgodnie z prawem Prezydent Miasta Torunia nie może wydawać jakichkolwiek pozwoleń na prowadzenie działań wobec gatunków chronionych. Takie zezwolenie nie zostało wydane. Zgodnie z kompetencjami prezydenta miasta wynikającymi z ustawy o ochronie przyrody, zostało już złożone zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.
Do sprawy będziemy wracali.
Polecany artykuł: