Targowisko na Rubinkowie zostaje. Będzie nowy zarządca

Targowisko "Manhattan" na Rubinkowie zostaje na swoim miejscu. Będzie za to nowy zarządca. Prezydent Torunia postawił przed nim szereg ważnych zadań odnośnie tego miejsca. W pierwszej kolejności ma lepiej wykorzystywać teren targowy, będzie musiał też polepszyć warunki, w których działają handlarze i klienci. Wprowadzone zostaną transparentne zasady handlu, poprawiona ma zostać też ogólna estetyka tego miejsca.

targowisko
Autor: Pixabay.com

Manhattan zostaje, wchodzi nowy zarządca targowiska

Na temat targowiska na Rubinkowie wypowiedział się Prezydent Torunia.

- Targowiska mają ważne funkcje miastotwórcze. To nie tylko miejsca handlu, wymiany towarów, ale również informacji i opinii. Miejsca spotkań różnych grup wiekowych, ale także jedne z niewielu punktów styczności społeczności miejskiej z wiejską – mówi Paweł Gulewski, prezydent Torunia. – Dostrzegam potencjał takich miejsc. Zastanawiamy się jak go w pełni wykorzystać, uwzględniając fakt, że w ostatnich latach obserwujemy trend, zwrot ku zrównoważonemu i ekologicznemu stylowi życia. Chcę wprowadzić zmiany, aby być dumnym ze sposobu funkcjonowania tego miejsca – dodał.

Umowa z wcześniejszym dzierżawcą nieprzedłużona

Prezydent Paweł Gulewski podjął decyzję o nieprzedłużeniu umowy dzierżawy ze "Stowarzyszeniem Handlowców Manhattanu w Toruniu". 1 stycznia 2025 roku administrowanie targowiskiem przy ul. Działowskiego prowadzić będzie miejska spółka „Urbitor”. Obecnie zarządza targowiskami przy ul. Mickiewicza, Szosie Chełmińskiej, Okólnej, a także Toruńską Giełdą Towarową przy ul. Towarowej. Gulewski podkreśla, że chodzi o konsolidację targowisk miejskich pod egidą jednego zarządzającego, to ma uprościć wszystkie zasady i procedury. Do tej pory te były różne.

- Chcemy konsolidować miejskie targowiska, aby kupcy na jasnych i przejrzystych zasadach mogli prowadzić swoją działalność, a mieszkańcy Torunia mieli dostęp do zdrowej, ekologicznej żywności, a także innych produktów niezbędnych w codziennym życiu. Pragnę podkreślić, że targowisko w obecnej lokalizacji zostanie utrzymane. Musimy jednak uporządkować, nie tylko estetykę tego terenu, ale przede wszystkim zasady na jakich jest ono prowadzone - mówił Paweł Gulewski.

Targowisko przy ul. Działowskiego i historia dzierżawy

Targowisko Manhattan przy ul. Działowskiego działa od 30 lat, na stałe wpisało się w handlową mapę Torunia. Są jednak ważne kwestie do zrobienia - przywrócenie estetyki targowiska, sprawniejszego zarządzania, docelowo targ ma znów rozkwitnąć. To będzie korzystne zarówno dla handlarzy, jak i ich klientów.

Teren gminny, na którym działa Manhattan został udostępniony Stowarzyszeniu Handlowców Manhattanu w Toruniu we wrześniu 1994 roku. W kwietniu 1995 roku Zarząd Miasta Torunia zawarł ze Stowarzyszeniem Handlowców Manhattanu w Toruniu umowę dzierżawy gruntu o powierzchni 1,0470 ha, zlokalizowanego przy ul. Działowskiego. Dzierżawca przejął grunt, na którym miało być tymczasowe targowisko. Umowa została zawarta do końca grudnia 1997 roku.

W 1998 roku uchwałą Rady Miejskiej Torunia (nr 654/98) umowa dzierżawy została przedłużona na kolejne 7 lat. Umowa została zawarta 14 kwietnia 1998 roku do 31 grudnia 2004 roku. Kolejne prolongaty dotyczyły okresu: od 1 stycznia 2005 r. do 31 grudnia 2014 r. oraz od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2019 r. Obecna umowa dzierżawy była zawarta 30 grudnia 2019 roku na okres 5 lat, czyli do dnia 31 grudnia 2024 roku.