Aranżacje bożonarodzeniowe - tradycja zamknięta w chałupie w centrum Torunia
To już tradycja, że z okazji świąt Bożego Narodzenia, Muzeum Etnograficzne w Toruniu pokazuje nam jak wyglądał ten wyjątkowy czas ponad sto lat temu. Do obejrzenia mamy 4 ekspozycje w chałupach kujawskich, kociewskich, kaszubskich czy tych inspirowanych kulturą w Borach Tucholskich. Każda z nich przedstawia konkretny moment od adwentu aż po Święto Trzech Króli. Co w nich znajdziemy? Zajrzeliśmy tam z naszym mikrofonem. Po Parki Etnograficznym oprowadziła nas Hanna Łopatyńska z Muzeum Etnograficznego w Toruniu
Kolejnym przystankiem dla odwiedzających ekspozycję będzie chałupa kujawska. To właśnie tu zobaczymy jak wyglądała tradycyjna Wigilia w tym regionie. Warto wytężać wzrok i zwracać uwagę na szczegóły, bywają naprawdę magiczne.
Następnym przystankiem w naszej wędrówce po Parku Etnograficznym jest chałupa w Borach Tucholskich. Tu zobaczymy I Dzień Świąt Bożego Narodzenia, który jest zdecydowanie bliższy naszym współczesnym obchodom. Oprócz zastawionego stołu, możemy tu znaleźć niespodziewanych gości.
Tu nasza wycieczka się nie kończy. Ostatnim przystankiem w poszukiwaniu tradycji jest chałupa na Kociewiu. Tu znajdziemy rekonstrukcję tego jak wyglądał Sylwester, Nowy Rok i Święto Trzech Króli. Na miejscu czekają na nas wróżby noworoczne, które przede wszystkim skupiały się na znalezieniu potencjalnego kandydata na męża. Gości w tym czasie nie brakowało, co więcej - potrafili zostać na długo u gospodarzy.
Zachęcamy do odwiedzenia Parku Etnograficznego, który znajduje się w samym sercu Torunia. Co więcej, niedaleko, bo w Wielkiej Nieszawce, możecie zobaczyć inne ekspozycje dotyczące świąt w naszym regionie. „Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia w rodzinie menonickiej na początku XX w.” oraz „Wigilia w rodzinie protestanckiej pochodzenia niemieckiego w latach 30 XX w.” dostępne są dla odwiedzających do 02.02. 2025 r.