Świadczenia społeczne i zdrowotne, edukacja, aktywizacja zawodowa, zakwaterowanie – oto podstawowe potrzeby uchodźców z Ukrainy, które należy zabezpieczyć, by skutecznie włączyć ich do społeczeństwa. Pomóc mają w tym uruchomione decyzją sejmiku środki budżetowe w wysokości 5 145 000 złotych.
Do najważniejszych działań Zarządu Województwa należy prowadzenie punktów informacyjno-doradczych, w którym uchodźcy otrzymują pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, a także dotyczących świadczeń udzielanych przez ZUS i gminne ośrodki pomocy społecznej. Ponadto w punktach dyżurują psychologowie, świadczący doraźną pomoc, a także tłumacze. W naszym województwie działają już trzy takie punkty – w Toruniu przy Woli Zamkowej w sąsiedztwie punktu recepcyjnego w Hotelu Kopernik, we Włocławku w delegaturze Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Bechiego, a także w Bydgoszczy przy ul. Garbary 2 w budynku WSG.
Dużym zadaniem jest również edukacja – nie chodzi tu bowiem tylko o najmłodszych, ale i o osoby dorosłe. W Kujawsko-Pomorskiej e-Szkole znajdują się już między innymi lekcje języka polskiego dla Ukraińców:
Województwo ma również zamiar uruchomić stacjonarne zajęcia przysposabiające do zawodu:
Podjęliśmy rozmowy z firmą „BLOK”, która zajmuje się w Toruniu kształceniem zawodowym. Nie wszystkiego można się nauczyć z internetu – murarki, czy ciesielki trzeba dotknąć praktycznie, więc takie zadanie organizujemy również – mówił marszałek Piotr Całbecki.