Chodzi o odkrycia, jakich dokonali badacze w okolicach Osia we Wdeckim Parku Krajobrazowym. W 2017 roku naukowcy natrafili na ślady przestrzennego rozplanowania dawnej osady Gotów, czyli ludu, który w pierwszych wiekach naszej ery wędrował ze Skandynawii w kierunku Morza Czarnego.
Jest to tak fenomenalna rzecz, że kiedy zacząłem się temu przyglądać, stwierdziłem, że jako archeolog, kiedyś praktykujący na dużą skalę nie miałem świadomości, że występują jeszcze tak wspaniałe miejsca. Mamy do czynienia z osadą, która przetrwała w bardzo dobrym stanie. To znalezisko otwiera przed nami potężny zasób informacji na temat pochodzenia Gotów. Dotąd mówiło się o wyjściu Gotów z południowej Danii, teraz pojawiają się wątki norweskie – mówił nam dr Marek Rubnikowicz, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa
Odnalezione artefakty to elementy warsztatu tkackiego, a także charakterystyczna zawieszka, będąca częścią damskiej biżuterii. To rzecz charakterystyczna dla tzw. Kultury Czerniachowskiej, będącej świadectwem obecności Gotów na obszarze współczesnej Ukrainy.
Pojawienie się tej zawieszki tak daleko na północ może mieć dwa znaczenia: po pierwsze jakiś obywatel tej Kultury Czerniachowskiej prawdopodobnie z obszaru między Kijowem a Charkowem udał się z niewiadomych przyczyn na północ i tam pozostał. Takie zawieszki są elementem osobistego wyposażenia, nie podlegały handlowi. Musiała to być osoba, dla której ta zawieszka była elementem osobistej identyfikacji – nie tylko kulturowej, ale i ideologicznej. Wszystko wskazuje na to, że takie zawieszki nosiły przede wszystkim kobiety z kręgu gockiej elity. Po drugie, można założyć, że mamy do czynienia z małżeństwem, być może kontraktowym. Starożytność jest pełna takich aktów, zabezpieczających pokój polityczny i kulturowy. To oznacza, że obszar do którego trafiła taka osoba mógł mieć szczególne znaczenie polityczne. Stała się rzecz niesamowita – mówił prof. Andrzej Kokowski, badacz kultury Gotów z UMCS.
Archeolodzy zaznaczają, że starają się prowadzić badania w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w otoczenie. Odkrycia poczynione we Wdeckim Parku Krajobrazowym mogą być przełomowe w badaniach migracji ludności w pierwszych wiekach naszej ery.
Polecany artykuł: