Torun i okolice

Lipowo. Byliśmy tam, gdzie kręcono słynny serial. Nieszawa kolejny raz na ekranie [GALERIA]

2024-11-15 15:24

Lipowo fikcyjna miejscowość, położona kilkanaście kilometrów od Brodnicy (woj. kujawsko-pomorskie). Tutaj toczy się akcja serialu Lipowo. Zmowa milczenia. Tworząc miejscowość, autorka powieści, na której oparty jest serial, inspirowała się istniejącą naprawdę miejscowością.

Nieszawa, miasto położone w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie aleksandrowskim, na lewym brzegu Wisły i w jej pradolinie, na krańcach Kujaw, w połowie drogi między Włocławkiem i Toruniem.

Możemy tutaj znaleźć majestatyczną świątynię, górującą nad miastem, a zbudowaną w stylu nadwiślańskim gotyckim, no i oczywiście klasztor - pierwotnie zbudowany z drewna w latach sześćdziesiątych XV w, często trawiony przez pożary, odbudowywany, przebudowywany i niestety w znacznej mierze pozbawiony cech stylowych.

W 1921 roku przebywał tutaj Maksymilian Maria Kolbe, późniejszy męczennik i święty.

Bywał tu także  franciszkanin Andrzej Klimuszko, zielarz i jasnowidz. 

23 września 1991r. na północnej ścianie prezbiterium odkryto malowidło ścienne z XV wieku.

Serial Lipowo. Zmowa milczenia

W ośmioodcinkowej historii Lipowo. Zmowa milczenia widzowie mają okazję poznać mieszkańców Lipowa – małej, sennej, kujawskiej  miejscowości otoczonej pięknymi, malowniczymi lasami i jeziorami. Życie tu przypomina sielankę, wszyscy się znają, szanują, mniej lub bardziej lubią, a głosem sumienia jest lokalny proboszcz. W rzeczywistości nad spokojnym Lipowem unosi się gęsta mgła tajemnicy, która spowija miasteczko od lat i wpisała się w jego krajobraz.

Pewnego dnia do miasteczka, w sam środek zżytej społeczności, trafia Weronika Nowakowska (Julia Kijowska), pisarka szukająca spokoju oraz ucieczki od życia i kłopotów, które zostawiła za sobą w stolicy. Wkrótce po jej przyjeździe w Lipowie dochodzi do tragicznych wydarzeń – ginie siostra z lokalnego zakonu, w którym obowiązują śluby milczenia.

W jednej chwili w małym miasteczku każdy staje się podejrzany! Szef lokalnej policji, młody i ambitny Daniel Podgórski (Piotr Pacek), widząc zaangażowanie nowej mieszkanki, decyduje się na bardzo odważny ruch – wbrew wszystkim wciąga Weronikę w sprawę.

Z każdym dniem kobieta zaczyna odkrywać kolejne sekrety miasteczka. Ale żeby dojść do prawdy, pisarka musi nie tylko wydobyć na światło dzienne głęboko skrywane tajemnice mieszkańców Lipowa, ale również stawić czoła swojej własnej...

Przyjedźcie do Nieszawy i poznajcie urok tego niezwykłego miasteczka...

Doktórka
Śląsk. 1974 rok. Doktor Jolanta Wadowska-Król odkrywa u dzieci ołowicę, niebezpieczną chorobę wywołującą szereg poważnych dolegliwości. Skala problemu okazała się ogromna. Przebadała blisko 5 tys. najmłodszych i kierowała na dalsze leczenie. Sama wiele ryzykowała. Historię „Doktórki od familoków” poznacie w kolejnym odcinku podcastu „Polska na ucho”. Autorką reportażu jest Natalia Czarnuch.
Natalia Czarnuch, Michał Poklękowski
Polska na ucho || Natalia Czarnuch, Michał Poklękowski