W najbliższy weekend (13-14 lipca) Muzeum Archeologiczne zaprasza do osady łużyckiej, gdzie będzie można podejrzeć pracę tkaczek i poznać tajniki farbiarstwa, a także dowiedzieć się jak wyglądało rybołówstwo i plecionkarstwo oraz prześledzić proces lepienia naczyń z gliny.
Kolejne „Podróże w czasie” odbędą się w sierpniu, a na wrzesień (14-18 września) zaplanowano XXIX Festyn Archeologiczny „Biskupin. Pierwszy Pomnik Historii”. Wydarzenie poświęcone będzie 90. rocznicy badań archeologicznych, a jedną z atrakcji będzie rekonstrukcja wykopalisk z lat 30. ubiegłego wieku.
Niezmiennie zachwycający
To miejsce od momentu swojego odkrycia nieustannie zachwyca nie tylko miłośników historii i archeologii. Wędrówkę przez tysiąclecia turyści zaczynają od miejsca, w którym 6 tysięcy lat temu w długich domach, tak charakterystycznych dla tego miejsca mieszkali pierwsi gospodarze najbliższej okolicy.
Przypomnijmy, że Biskupin to najstarsza odkryta osada na terenie Polski. - Wyjątkowość Biskupina polega na tym, że jego gród zachował się do naszych czasów w bardzo dobrym stanie, o czym można przekonać się odwiedzając to magiczne miejsce.
Kawał historii
Nowożytna historia Biskupina zaczęła się w roku 1933, kiedy na skutek prac melioracyjnych poziom wody w Jeziorze Biskupińskim obniżył się i ukazały się fragmenty dawnej osady. O znajdowanych w jej okolicach zabytkowych przedmiotach dzieci zawiadomiły swojego nauczyciela, który dotarł do poznańskich archeologów. Tak zaczęły się prace wykopaliskowe w rejonie dawnej osady. Dzisiaj, w tym miejscu, jest zrekonstruowana wioska zapraszająca odwiedzających swoim pięknem i magią minionych wieków.
Polecany artykuł: