Trwają prace nad określeniem szczegółowych opisów przedmiotu zamówienia dla poszczególnych obszarów. Kolejnym krokiem będzie oszacowanie wartości zamówień, harmonogramu realizacji i zaplanowanie odpowiednich środków w budżecie oraz wieloletniej prognozie finansowej, przed wszczęciem postępowań na wybór wykonawców w jednym z trybów ustawy Prawo zamówień publicznych.
Audyty to nie tylko delimitacja i identyfikowanie obszarów kryzysowych, to również rekomendacje, wariantowanie modeli realizacji polityk miejskich z myślą o mieszkańcach. Jest to bardzo ważne dla nas. Jesteśmy już gotowi do tego, aby w niedługim czasie przejść do realizacji ich zlecenia. Dotyczyłyby one kilku obszarów – powiedział prezydent Paweł Gulewski podczas spotkania z dziennikarzami w czwartek 13 czerwca 2024 r.
Specjalnie powołany zespół, na czele którego stanęła Aneta Pietrzak, skarbnik miasta, dokonał przeglądu sporządzanych okresowo lub doraźnie sprawozdań, audytów czy też kontroli. W efekcie zidentyfikowano cztery obszary, dla których zostaną wypracowane rekomendacje modeli zaspokajania potrzeb mieszkańców Torunia, jak również identyfikacji obszarów kryzysowych, w perspektywie do 2030 r., Obszary, o których mowa, to:
- infrastruktura sportowa i rekreacyjna – m.in. kwestie zarządcze, analiza odpłatności,
- infrastruktura kultury – m.in. zarządzanie instytucjami, sposób formułowania programów i strategii rozwoju kultury na najbliższe lata,
- gospodarowanie nieruchomościami na terenie miasta – m.in. zarządzanie zarówno budynkami, jak i zasobem terenów inwestycyjnych bądź potencjalnych inwestycyjnych,
- transport zbiorowy – m.in. kwestie zarządcze, rozpatrywanie w aspekcie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia i gmin sąsiadujących.
Jak poinformował prezydent Gulewski, rozpoczęły się już prace związane z audytem infrastruktury sportowej, jeśli chodzi o pozostałe obszary, przewiduje się, że postępowania zostaną ogłoszone w II kwartale 2024 r.