Mobilne płuca w sercu Torunia. Sprawdzą czym oddychamy w mieście [AUDIO]

2022-01-14 17:57

Nie widzimy co znajduje się w powietrzu nad Toruniem. Niestety w ostatnim czasie dość mocno jego zawartość mogliśmy odczuć w statystykach zanieczyszczenia w popularnych aplikacjach. Zobrazują to też mobilne płuca, które stanęły na placu Rapackiego.

Mobilne płuca w sercu Torunia. Sprawdzą czym oddychamy w mieście [AUDIO]

i

Autor: Marta Łazarska

Mobilne płuca podróżują po całej Polsce. Przez dwa tygodnie sprawdzają czym oddychają mieszkańcy danego miasta. Ostatnio pojawiły się także w Ciechocinku. Wszystko to w ramach kampanii „Zobacz czym oddychasz! Zmień to!” Więcej na ten temat pisaliśmy poniżej.

>>> Zielone Kujawy postawią Mobilne Płuca w Toruniu. Protestują też w sprawie wycinki drzew

Dziś (14.01.) mobilne płuca pojawiły się na placu Rapackiego w Toruniu. Pozostaną tu przez najbliższe dwa tygodnie. To będzie okazja, by naocznie sprawdzić jakość powietrza w mieście. Ostatnie dni w Toruniu nie były łaskawe dla osób, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Jak informowaliśmy na naszym portalu - normy pyłów zawieszonych były kilkukrotnie przekroczone. Miała na to wpływ dość niska temperatura, ale i bezwietrzna pogoda.

Mobilne płuca Polskiego Alarmu Smogowego pokażą czym oddychamy w sercu Torunia
Video Player is loading.
Czas 0:00
Czas trwania 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Pozostały czas 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      Reklama

      I jak dodaje Halina Pomianowska, dyrektorka Wydziału Środowiska i Ekologii w Toruniu - Ta wizualizacja ma także przekonać mieszkańców, którzy posiadają jeszcze źródła ogrzewania na paliwa stałe na wymianę na te bardziej ekologiczne. Urząd od 25 lat dofinansowuje takie działania. W tym czasie na ten cel wydano 25 milionów złotych, cały czas przyjmujemy wnioski. Wielkość dofinansowania waha się od 5 400 do 7 200 złotych. Ze względu na rosnące koszty, tę kwotę chcemy zwiększyć na najbliższej sesji. 

      Przypomnijmy, że kres używania kopciuchów jest coraz bliżej. Zgodnie z uchwałą antysmogową, która została przyjęta przez Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego, 1 stycznia 2024 roku będzie to niezgodne z przepisami, zaś 4 lata później kotły będzie trzeba wymienić na te poniżej 5. klasy.