Monitoring miejski działa w Toruniu z powodzeniem od 2000 roku. Urządzenia monitorujące pomagają w pracy Policji oraz Straży Miejskiej w naszym mieście. Pierwsze kamery w Toruniu zamontowane zostały na terenie Starego Miasta. Zamontowano je na budynku przy ulicy Szerokiej 43 i Rynku Nowomiejskim 18. Początkowo kamery obsługiwał dyżurny z Komisariatu Policji przy ul. Wały gen. Sikorskiego 12.
Jak obecnie wygląda kwestia monitoringu miejskiego w Toruniu? Dziś pracę służb w mieście wspierają łącznie 544 kamery. 412 kamer znajduje się w przestrzeni publicznej, 132 kamery zaś na terenie zarządzanym przez spółdzielnie mieszkaniowe MSM i SM "Kopernik". Warto zaznaczyć, że nagrania z kamer są przechowywane przez około miesiąc i mogą służyć jako dowody w toczących się sprawach.
Kamery monitoringu miejskiego w Toruniu na poszczególnych osiedlach:
- Starówka: 115,
- Bydgoskie Przedmieście: 62,
- Bielany: 11,
- Wrzosy: 5,
- Jakubskie Przedmieście: 21,
- Mokre: 40,
- Rubinkowo: 16,
- Na Skarpie: 34,
- Kaszczorek: 3,
- Bielawy: 3,
- Stawki: 51,
- Rudak: 9,
- Podgórz: 14,
- Czerniewice: 24,
- Grębocin: 4,
- Obszar spółdzielni mieszkaniowych MSM oraz SM "Kopernik": 132.
W 2023 roku pojawi się 59 nowych kamer. Nowe urządzenia pojawią się m.in. na moście im. generał Elżbiety Zawackiej, w przejściach podziemnych pod Szosą Lubicką, w Kaszczorku i na osiedlu przy ul. Asnyka. Jedna kamera zostanie skierowana na bocianie gniazdo, aby mieszkańcy Torunia mogli obserwować życie jego mieszkańców.