Muzeum Borów Tucholskich będzie jeszcze lepsze
W czasie ostatniej wizyty w Muzeum o nadchodzących zmianach mówił marszałek województwa:
- Ochrona dziedzictwa kulturowego regionu jest od lat priorytetem działań samorządu województwa. Naszą powinnością jest pielęgnowanie tradycji i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom. Tchniemy w to miejsce nowego ducha, by młodzi ludzie mogli czerpać z bogatego dorobku hafciarek i twórców ludowych z Borów Tucholskich – mówił marszałek Piotr Całbecki – Będzie się działo. Rozbudujemy i nowocześnie wyposażymy to muzeum. Nie poznacie tego miejsca. Jedno się nie zmieni. Wspaniali ludzie kochający Bory i ich tradycje. Dziękuję za to, że jesteście.
Historia muzeum zaczęła się w 1980 roku. Instytucja ta początkowo była oddziałem Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Następnie przez niemal dekadę zarządzał nią Tucholski Park Krajobrazowy. Od 2001 roku instytucją kierowały samorządowe władze powiatowe.
Wystawa „Płótno, nici, dusza, dłonie…” jest pierwszą z cyklu „Borowiackiej skarbnicy kultury” ekspozycją prezentującą zanikające zawody, tradycje oraz historię Borowiaków Tucholskich. Pokazano 150 eksponatów udostępnionych przez tucholskie hafciarki.