Praga

i

Autor: Grzegorz Adamczewski

Polska w Unii Europejskiej

Najazd Czechów na polskie sklepy, tymczasem Polacy jeżdżą do... Niemiec. Turystyka zakupowa kwitnie w najlepsze

2024-06-21 7:31

Są w Unii Europejskiej miejsca, które pod względem cen nadal wydają się naszym rodakom turystycznym rajem. Są i takie, na które stać tylko nielicznych. Czy turystyka zakupowa nadal jest dla Polaków metoda podróżowania?

Całkiem niezłe prognozy

Według danych przedstawionych przez ey.com Polska może pochwalić się najlepszą perspektywą wzrostu gospodarczego na ten rok. Rodzima gospodarka zaczęła wychodzić ze stagnacji już w drugiej połowie 2023 roku, choć końcówka roku nieco rozczarowała.

Konsumpcja i zarobki

W odczuciu przeciętnego Polaka odwiedzającego kraje Unii Europejskiej Polska nie wypada najlepiej, bowiem stosunek wynagrodzeń do cen ciągle w naszym kraju jest gorszy, niż na Zachodzie. Do tego jeszcze siła nabywcza złotego przegrywa w zestawieniu z euro, czy dolarem.

Czesi w Polsce

W obliczu spadającej inflacji i silnego wzrostu płac nominalnych konsumpcja w Polsce zaczęła powoli rosnąć. Równocześnie dzięki absorpcji funduszy unijnych wzrost inwestycji pozostaje na wysokim poziomie. Słabszy złoty spowodował odwrócenie trendu zakupowego na granicy z Czechami. Dzisiaj, jak wskazują lokalne dolnośląskie media, na pograniczu panuje prawdziwa gorączka zakupowa. Nasi południowi sąsiedzi regularnie opróżniają przygraniczne markety z towaru, co z jednej strony cieszy handlowców, z drugiej jednak irytuje mieszkańców, którzy jeszcze nie tak dawno robili dokładnie to samo po drugiej stronie granicy.

Polacy w Niemczech

Odwrócenie trendów w tak zwanej turystyce zakupowej nastąpiło także na polsko-niemieckim pograniczu. Jeszcze niedawno widywano autokary wypełnione po brzegi turystami z Niemiec, którzy zaopatrywali się  u nas praktycznie we wszystko. Teraz, gdy wiele artykułów dostępnych w Niemczech jest tańszych od polskich odpowiedników sprawia, że coraz więcej Polaków robi zakupy za Odrą. Z tego trendu najchętniej korzystają mieszkańcy zachodniej części Polski.

Według ekspertów Polacy odwiedzający i robiący zakupy w niemieckich sklepach nie szukają tylko korzyści ekonomicznych. Polakom zależy przede wszystkim na dobrej jakości produktu, a artykuły dostępne w niemieckich sklepach są lepsze jakościowo od tych dostępnych w Polsce (nawet w przypadku produktów tej samej marki).

Turystyka wakacyjna i weekendowa

Gdzie najdrożej?

Według danych Eurostatu, najdrożej dla przeciętnego polskiego obywatela będzie w Wielkiej Brytanii, gdzie ceny są średnio o 40 proc. wyższe. Podobnie będzie w Skandynawii, gdzie wybierający się  na zwiedzanie fiordów rodacy muszą wciąż liczyć się z cenami wyższymi o  około 54 proc.

Zobacz miejsca, w których ceny dla naszych rodaków wciąż często bywają za wysokie.

Gdzie najtaniej?

Dla turysty z Polski nadal bardzo atrakcyjnie wypadają kraje Morza Czarnego, jak Bułgaria i Rumunia, ale także ciągle popularna jest Chorwacja, Słowacja i Czechy. Z roku na rok coraz bardziej przystępne cenowo stają się też kraje śródziemnomorskie, jak Hiszpania i Grecja, co wynikać może z tego, że ceny są tam tylko o 11 proc. wyższe niż u nas, natomiast na Cyprze już tylko o 0,8 proc.

Z badania Eurostatu wynika także, że w czasie wakacji w wymienionych wyżej krajach, Polacy coraz częściej oddają się nocnemu życiu w barach i pubach oraz chętniej, niż przed pandemią korzystają ze SPA.

Praga, Brno  w Czechach oraz Słowacja to miejsca cenowo przystępne dla naszych rodaków. Zobacz dokąd chętnie udajemy się w celach zarówno zakupowych, jak i turystycznych.

Miniony rok to także wzrost turystyki górskiej, czy morskiej. Tutaj od lat dominującym kierunkiem są Czechy i Słowacja, natomiast popływać jadą Polacy tradycyjnie do Chorwacji, choć od jakiegoś czasu wzrasta odsetek podróżujących nad Morze Tyrreńskie, do Grecji, na Maltę lub Cypr

Coraz chętniej jeździmy do Włoch, nad Morze Tyrreńskie oraz w obfitujące w liczne atrakcje Słowackie Tatry.