Laureaci umk

i

Autor: Andrzej Romański, UMK Nagrodzeni laureaci

Najlepsi na uniwersytecie. Kogo wyróżniono w tym roku za największe osiągnięcia?

2022-10-04 10:32

3 października odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego 2022/23 na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z tej okazji co roku nagradza się największe osiągnięcia artystyczne, naukowe i sportowe, jakie przypadły w udziale studentom UMK oraz uczniom Liceum Uniwersyteckiego.

Tradycją stało się już wręczanie tytułów „Najlepszego Absolwenta”, „Najlepszego Studenta”, „Najlepszego Studenta-Sportowca” oraz „Najlepszego Ucznia Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego”. O tym kto zostanie uhonorowany, zdecydował Senat Uczelni.

Najlepszą absolwentką UMK w minionym roku akademickim została lekarz Klaudyna Grzelakowska, która studia na kierunku lekarskim w Collegium Medicum ukończyła ze średnią 4,63 obliczoną ze wszystkich ocen z egzaminów i zaliczeń uzyskanych w czasie całego okresu studiów. Trzykrotnie była laureatką stypendium rektora UMK dla najlepszych studentów, a w roku akademickim 2021/2022 otrzymała stypendium ministra edukacji  i nauki za znaczące osiągnięcia. Jest współautorką ponad 15 artykułów naukowych, również jako pierwszy autor, oraz rozdziałów monografii naukowych z punktacją IF 11,764 oraz 1170 pkt. MEiN. Publikowała w prestiżowych czasopismach z listy ministerialnej.

Tytuł „Najlepszego Studenta UMK” w roku akademickim 2021/2022 Senat Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przyznał Krzysztofowi Lingo. Laureat ukończył I rok studiów II stopnia na kierunku analiza danych na Wydziale Matematyki i Informatyki, osiągając średnią ocen 4,53, obliczoną ze wszystkich ocen z egzaminów  i zaliczeń uzyskanych w ciągu roku. Otrzymał również tytuł najlepszego studenta WMiI. Jego projekt „Nowoczesny wózek wagonu towarowego” uzyskał 1. miejsce w kategorii „Railway” w Konkursie Konstrukcji Studenckich KOKOS 2022. Krzysztof Lingo zdobył w tym konkursie również tytuł w kategorii specjalnej "Heros Konstrukcji" dla najlepszego konstruktora indywidualnego.

Tytuł „Najlepszego Studenta-Sportowca UMK” w roku akademickim 2021/2022 otrzymała Alicja Barbara Śliwicka, studentka III roku architektury informacji na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych. Dyscypliną, którą uprawia laureatka, są szachy.

Alicja Śliwicka od 2011 r. jest mistrzynią FIDE (szachowy tytuł nadawany przez Polską Federację Szachową), oraz mistrzynią międzynarodową. Po rozpoczęciu studiów na UMK wielokrotnie sięgała po tytuł Akademickiej Mistrzyni Polski, a także Akademickiej Mistrzyni Europy i Świata.

Do jej największych osiągnięć należą:

·         I miejsce podczas European Universities Games, klasyfikacja indywidualna, szachy błyskawiczne – Łódź 2022 r.;

·         II miejsce podczas European Universities Games, klasyfikacja drużynowa, szachy szybkie – Łódź 2022 r.;

·         I miejsce podczas European Universities Games, klasyfikacja pierwsza szachownica, szachy błyskawiczne i szachy szybkie – Łódź 2022 r.;

·         I miejsce podczas Akademickich Mistrzostw Świata, klasyfikacja indywidualna, szachy błyskawiczne – Antwerpia 2022 r.;

·         II miejsce podczas Akademickich Mistrzostw Świata, klasyfikacja drużynowa, blitz – Antwerpia 2022 r.;

·         II miejsce Akademickich Mistrzostw Polski, klasyfikacja generalna indywidualna – Katowice 2022 r.;

·         I miejsce Akademickich Mistrzostw Polski, klasyfikacja generalna, typ uniwersytetów – Katowice 2022 r.;

·         III miejsce Akademickich Mistrzostw Polski, klasyfikacja drużynowa, typ uniwersytetów – Katowice 2022 r.

Alicja sięgnęła również po tytuł mistrzyni Europy kobiet w szachach szybkich (Katowice 2021 rok). W tym samym turnieju zdobyła także tytuł indywidualnej mistrzyni Europy kobiet w szachach błyskawicznych.

Tytuł „Najlepszego Ucznia Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego” trafił do Marka Rauchfleisza, ucznia klasy IVa o profilu matematyczno-informatyczno-fizycznym. W minionym roku licealista uzyskał średnią ocen 6,0.

Ponadto Marek zajął 3. miejsce w największym na świecie konkursie naukowym dla uczniów Regeneron ISEF (International Science and Engineering Fair) w Stanach Zjednoczonych, otrzymał nagrodę Amerykańskiego Towarzystwa Meteorologicznego, jest laureatem Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości, laureatem Olimpiady Statystycznej, finalistą Olimpiady Wiedzy Technicznej, laureatem ogólnopolskiego Konkursu Naukowego Explory, a także uczestnikiem Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej.

Otrzymał tytuł „Ambasadora Innowacji” za reprezentowanie kraju na międzynarodowych wystawach innowacji, na których zdobył 5 złotych i 2 srebrne medale. Jest pięciokrotnym stypendystą ministra edukacji i nauki. Interesuje się nowoczesnymi technologiami, badaniem i wykorzystywaniem przestrzeni kosmicznej, fizyką atmosfery, metodami i modelami eksploracji danych oraz bezzałogowymi systemami autonomicznymi.

Jako jeden z dwóch Polaków uczestniczył w tegorocznym obozie naukowym European Space Camp w norweskiej bazie rakietowej położonej 300 km za kołem podbiegunowym.

Podczas tegorocznej inauguracji przyznane zostało również wyróżnienie za rozsławianie Uniwersytetu na arenie międzynarodowej. Otrzymała je Kornelia Maria Borowska-Beszta, studentka IV roku kierunku grafika, specjalność grafika warsztatowa na Wydziale Sztuk Pięknych.