Historia i kultura regionu

Najstarsza ulica w Toruniu. Dzisiaj mała i na uboczu, dawniej ważny szlak [GALERIA]

2024-08-20 15:34

Toruń jest pięknym i starym miastem, które ma setki zabytków. Wśród jego ulic można się zgubić i przy okazji odnaleźć rozmaite "smaczki". Jednym z nich jest prawdopodobnie najstarsza ulica w całym mieście. Chodzi o ulicę Ciasną, która znajduje się w południowej części Starego Miasta. Dziś zdaje się być małym przejściem, niczym specjalnym. Faktycznie ma za sobą ciekawą historię.

Najstarsza ulica w Toruniu?

Niektórzy badacze twierdzą, że ulica Ciasna może mieć przedlokacyjne pochodzenie (XII wiek?) i stanowić fragment dawnej drogi prowadzącej przez dolinę Postolca z domniemanej osady podgrodowej do grodu, na którym później wzniesiono zamek krzyżacki. Jej nieco dziwny, nieregularny przebieg ma być jednym z argumentów potwierdzających tę hipotezę. Ta kwestia wymaga jednak dalszych badań.

Obecny kształt uzyskała w czasie pierwszych dekad od lokacji Toruniu w obecnym miejscu. Dawniej miała być większa, została jednak zabudowana wraz z rozwojem urbanistycznym miasta. Dzisiejsza forma jest więc jedynie pozostałością większej całości.

Lokalizacja i charakter

Ulica Ciasna składa się z dwóch części. Pierwsza prowadzi od południowo-wschodniego rogu placu, na którym znajduje się kościół św. Janów, natomiast druga łączy ul. Mostową z ul. Podmurną i wychodzi na bramę prowadzącą do dawnego obszaru zamkowego.

Zgodnie z nazwą, jest to jedna z najwęższych ulic na Starym Mieście, zwłaszcza w porównaniu z szerokimi sąsiadującymi ulicami Łazienną i Mostową. Odcinek między ul. Mostową a Podmurną, mający mniej niż 3 metry szerokości, jest najwęższą ulicą w Toruniu i jednocześnie jednym z najbardziej malowniczych zakątków Starego Miasta.

Poznajcie historię ul. Ciasnej, szczegóły w galerii zdjęć

Tak wyglądała ulica Ciasna w 2014 roku!