Największe kryzysy giełdowe w historii
W najnowszej historii, bo to z nią związane są giełdy papierów wartościowych, było kilka dramatycznych krachów ekonomicznych. Te wydarzenia wstrząsnęły zglobalizowanym światem i pogrążyły w kryzysie wiele państw oraz prywatnych inwestorów. Wybraliśmy dla was najbardziej doniosłe "kolapsy" ekonomiczne w XX wieku.
Krach na giełdzie w 1929 roku (Wielki Kryzys). Ten kryzys finansowy, znany również jako Wielki Kryzys, był najgłębszym i najdłużej trwającym spadkiem w historii giełdowej Stanów Zjednoczonych. Wydarzenie to rozpoczęło się w dniu 24 października 1929 roku, zwanym "czarnym czwartkiem", gdy rynek akcji w Nowym Jorku doświadczył ogromnych strat, które pociągnęły za sobą globalny kryzys gospodarczy.
Kryzys finansowy (azjatycki) z 1997 roku. Ten kryzys finansowy wystąpił w połowie 1997 roku, gdy kilka gospodarek azjatyckich, takich jak Tajlandia, Indonezja, Korea Południowa oraz Malezja, stanęło w obliczu gwałtownego spadku wartości ich walut i giełdowych indeksów akcji. Na przykład wielkie straty walutowe dotknęły m.in. Singapur.
Kryzys finansowy w 2008 roku. Ten globalny kryzys finansowy, rozpoczęty w USA w 2007 roku, osiągnął swój szczyt w 2008 roku, gdy wiele banków oraz instytucji finansowych ogłosiło bankructwo lub wymagało rządowego wsparcia, prowadząc do załamania się rynków finansowych na całym świecie. To załamanie ekonomiczne w niewielkim stopniu dotknęło m.in. Polskę, którą nazywano "zieloną wyspą".
Kryzys na giełdzie w Chinach w 2015 roku. W połowie 2015 roku chiński rynek akcji doświadczył gwałtownego załamania, które wywołało panikę na rynkach finansowych na całym świecie. Szczególnie dotkliwe straty poniosły rynki Południowo-Wschodniej Azji oraz firmy, które inwestowały tam znaczne sumy.
Kryzys COVID-19 w 2020 roku. Pandemia COVID-19 doprowadziła do globalnego kryzysu gospodarczego, który wywołał gwałtowne spadki na światowych giełdach, w tym na Wall Street, w marcu 2020 roku. Pandemia uderzyła w globalne łańcuchy dostaw, co spowodowało gwałtowne skoki cen żywności oraz surowców np. energii elektrycznej i gazu.
Wszystkie te wydarzenia miały znaczący wpływ na światowe gospodarki, przyczyniły się do zmian w polityce gospodarczej oraz regulacjach finansowych w wielu krajach. Polska również lepiej przygotowała się na przyszłe zawirowania ekonomiczne na rynkach światowych.