Młyn Wiedzy

i

Autor: Magdalena Witt-Ratowska Młyn Wiedzy i wahadło

Nauka przez dotyk nie przejdzie. Inspektor Sanitarny nie dał zielonego światła Młynowi Wiedzy w Toruniu

2020-05-07 21:45

Jak się okazuje, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy jest za bardzo interaktywne na otwarcie. Mimo dwutygodniowych przygotowań procedur bezpieczeństwa epidemiologicznego, nie otrzymało rekomendacji od Powiatowego Państwowego Inspektora Sanitarnego na ponowne przyjęcie zwiedzających. Na przeszkodzie stanęły eksponaty, które wymagają od użytkowników uruchomienia przez dotyk.

W piśmie przesłanym do Centrum PPIS wskazuje: „W związku z tym, że większość eksponatów ma charakter interaktywny i wymaga interakcji dotykowej użytkownika, zgodnie z powyższymi wytycznymi, należy odłożyć w czasie wykorzystanie multimediów i innych urządzeń aktywowanych dotykiem”.

Centrum miało się otworzyć 19 maja, na początek wystawy "O obrotach" i "Rzeka". Planowano, że do końca czerwca będą czynne wszystkie ekspozycje plus "Ścieżki dorastania" w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Co z bezpieczeństwem zwiedzających? Grupy liczące nie więcej niż 10 osób, zrezygnowano z warsztatów i jednej tury zwiedzania, szatnie byłyby zamknięte.

Obecnie w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy jest dostępnych 175 eksponatów, z czego tylko jeden nie wymaga interakcji ze zwiedzającym poprzez dotyk. Jest to wahadło Foucaulta - mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy.
Interaktywność stanowisk i eksponatów jest wpisana w "filozofię" centrum nauki. To ona wyróżnia takie miejsca jak nasze od innych instytucji muzealnych, edukacyjnych czy kulturalnych.

Jesteśmy gotowi do wznowienia działalności edukacyjnej i kulturalnej z udziałem publiczności w naszych dwóch obiektach. To kiedy będziemy mogli otworzyć się jest uzależnione od wprowadzenia przepisów umożliwiających otwarcie takich instytucji jak nasza, a także od pozytywnej rekomendacji ze strony Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Toruniu - dodaje Centkowski.

Trzeba więc czekać na decyzję. A do tego czasu namawiamy do odwiedzin online, spotkań z pracownikami Centrum oraz inspirowania się pomysłami z naukowych doświadczeń. Możemy sobie w domu zrobić własny poduszkowiec, wulkan, sprawdzić, czy balon z wodą pęknie w kontakcie z ogniem, itp. Ze strony można pobrać również karty pracy, zawierające różnorodne eksperymenty i ciekawostki naukowe.