W nowej odsłonie zabraknie układu słonecznego, tellurium (urządzenie do pokazywania ruchów Ziemi i Księżyca względem Słońca), żyroskopowego rodeo, którym wcale nie tak łatwo sterować oraz zębatych puzzli, stanowiska cieszącego się dużą popularnością wśród zwiedzających. Zniknie również stacja kosmiczna. Zostanie Wahadło Foucaulta, to część wystawy, ale i symbol całego Centrum.
To wymiana nieaktualnych lub przestarzałych stanowisk na nowe i modernizacja pozostałych - wyjaśnia Monika Wiśniewska, dyrektor Centrum Nowoczesności. W sumie będzie ich 25. Oczywiście interaktywne, multimedialne, z objaśnieniami po polsku, angielsku, także w języku Braille’a. Co w zamian?
Wielki Wóz, muzyka kosmosu, grawitacja, czarna dziura, turniej rakiet, upadki meteorytów czy prędkość orbitalna - informuje Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy. Zmodernizowana wystawa będzie zawierała stanowiska typu hands-on, czyli takie, które wymagają ruchowego lub zmysłowego zaangażowania zwiedzającego. Nie zabraknie również stanowisk mieszanych, które będą łączyły te pierwsze z multimediami.
Nowa aranżacja jest autorstwa Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, wykonawcą - warszawska firma Logic Gate. Dokona też demontażu i utylizacji części starych stanowisk, zajmie się pracami renowacyjnymi przestrzeni oraz zaprojektuje i wykona komunikaty. Koszt modernizacji to ponad milion złotych.
Z "Obrotów" będzie można korzystać prawdopodobnie już jesienią, od października. W dotychczasowej wersji będzie dostępna do lipca.