Od dziś (12.03) nie działają też Dzienne Domy Pomocy Społecznej, kluby seniora, placówki wsparcia dziennego, centra aktywności społecznej, kluby integracji społecznej, środowiskowe domy samopomocy, warsztaty terapii zajęciowej - to miejsca, które skupiają przede wszystkich osoby starsze i chore. Ale nie będą one pozostawione same sobie, mogą liczyć na wsparcie przy zakupach, pomoc i kontakt w razie potrzeby.
Obecnie w Toruniu na przyjęcie ewentualnych pacjentów zarażonych koronawirusem jest przygotowany oddział obserwacyjno-zakaźny Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przy ul. Krasińskiego. Trwają tam prace nad zwiększeniem liczby miejsc izolacyjnych. Dziś stawiano kontener, między innymi o tym informowaliśmy TUTAJ. Stąd czasowe zamknięcie ulicy na kilka godzin w pobliżu szpitala.
Na terenie miasta wyznaczone zostały trzy miejsca do prowadzenia zbiorowej kwarantanny. Są to dwa internaty i hostel Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży przy ul.Łokietka.
Transport publiczny, dostawy mediów, wody, kanalizacji, odbiór śmieci - tu miasto działa normalnie. W autobusach i tramwajach wprowadzony został obowiązek dezynfekcji. Za to coraz częściej są zalecenia, żeby sprawy załatwiać przez internet, jeżeli nie wymagają wychodzenia z domu czy wizyty w urzędach. Na stronach takich instytucji, jak na przykład Sąd Rejonowy i Sąd Okręgowy są komunikaty, dotyczące pracy w obecnej sytuacji. Rozprawy będą bez udziału publiczności i mediów.
Zgodnie z informacjami przekazanymi podczas spotkania samorządowców z premierem Mateuszem Morawieckim, nie ma także obawy, że dostawy artykułów, szczególnie podstawowych, spożywczych, będą ograniczane. Nieprawdą jest także, że będą zamykane granice Polski – na granicach jest za to cały czas dokonywana kontrola stanu zdrowia. Nie ma także żadnych zamiarów ze strony rządu ograniczania działalności prowadzonej przez podmioty prywatne.