Inowrocław ma średniowieczny mur
Całościową konserwację przeszedł najdłuższy zachowany w Inowrocławiu fragment średniowiecznego muru obronnego. Rozbiórkę rozpoczęto jeszcze w XVIII i kontynuowano w XIX wieku. Oryginalnie mury miejskie miały około 1600 metrów. Zaaranżowano także teren wokół obiektu – pojawiły się chodniki, oświetlenie oraz elementy małej architektury.
Koszt inwestycji to ponad 4,7 mln złotych, z czego 3,6 mln złotych stanowiły środki unijne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
- Dziedzictwo kulturowe stanowi o naszej tożsamości. Środki budżetu województwa i pieniądze unijne konsekwentnie trafiają na remonty konserwatorskie i prace restauratorskie przy zabytkowych obiektach Kujaw i Pomorza – podkreślał w czasie wydarzenia marszałek Piotr Całbecki. - Rozpoczęliśmy nową unijną perspektywę finansową. Mamy wiele ambitnych planów związanych m.in. z infrastrukturą drogową wokół Inowrocławia. Wierzę, że dzięki współpracy uda się je zrealizować.
Obecni na miejscu samorządowcy odwiedzili również inowrocławskie liceum im. Marii Konopnickiej, gdzie działa klub sympatyków UE. Klub Europejski „Konopa” należy do międzynarodowej sieci klubów europejskich z siedzibą w Lizbonie. Powstał w 1998 roku z inicjatywy nauczyciela Waldemara Wąśniewskiego oraz uczniów klas o profilu europejskim i prawniczym II LO.