Obchody święta Trzech Króli rozpoczęły się od mszy świętej w katedrze św. Janów o godzinie 11.30. Godzinę później mieszkańcy i goście spotkali się przy pomniku Mikołaja Kopernika. Stamtąd pochód wyruszył ulicą Szeroką w stronę Rynku Nowomiejskiego.
- Tegoroczny orszak przyciągnie uwagę unikalnymi atrakcjami. Gigantes, ogromne hiszpańskie figury Trzech Króli, po raz kolejny zagoszczą na ulicach Torunia, nadając wydarzeniu wyjątkowy klimat. W pochodzie wezmą udział także artyści z Fundacji Sztukmistrze oraz orkiestry dęte z Chełmna i Złejwsi Wielkiej. Niecodzienną atrakcją będzie również mobilny carillon "Gdańsk" z Muzeum Gdańska, który uświetni orszak dźwiękami swoich wyjątkowych dzwonów - zapowiadała Toruńska Agenda Kulturalna, organizator wydarzenia ze strony miejskiej.
W tym roku dzieci i młodzież mogły liczyć także na niezwykłe wrażenia smakowe. W trakcie pochodu rozdawane były bowiem tradycyjne słodycze z Półwyspu Iberyjskiego, które przygotował konsul honorowy RP w Pampelunie Angel Tellechea Goyen.
Jeden z najbardziej znanych orszaków trzech króli, w którym wykorzystywane są ogromne figury mędrców, odbywa się rokrocznie w hiszpańskim Alicante. W Polsce Toruń przoduje w nawiązywaniu do stylu barwnych pochodów znanych z Hiszpanii.
Orszak Trzech Króli w stylu hiszpańskim ma już w grodzie Kopernika kilkuletnią tradycję, ale w tym roku pojawiły się też nowe elementy, m.in. mobilny carillon. Na tym niezwykłym instrumencie zagrała znana toruńska kompozytorka, a od maja radna miejska Magdalena Cynk-Mikołajewska. To ona jest od lat propagatorką idei stworzenia kujawsko-pomorskiego carrillonu, w którym każdy dzwon odpowiadałby poszczególnym miejscowościom regionu. Organizatorzy zapowiadali także koncert aktora musicalowego i wokalisty Jana Traczyka.
Kościół katolicki 6 stycznia obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Uroczystość obchodzona jest także jako dzień misyjny. 6 stycznia od 2011 r. jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
Według Ewangelii św. Mateusza za panowania w Judei króla Heroda do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Mędrców w średniowieczu zaczęto nazywać Trzema Królami i nazwa ta przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII w. W XII w. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są w Kolonii w Niemczech.