13 marca 2023 roku na konferencji prasowej marszałek Piotr Całbecki mówił o remoncie pałacu w Nawrze i planach na to historyczne miejsce.
Nawra to historyczne miejsce niezwykle ważne dla dziedzictwa kulturowego, dziedzictwa narodowego Pomorza. Jesteśmy obecnie na etapie dokumentacji projektowej, wkrótce uzyskamy pozwolenie na budowę i jesienią zaczynamy prace remontowo-konserwatorsko-budowlane. Będą bardzo trudne, bo chodzi m.in. o odtworzenie nieistniejących elementów zespołu pałacowo-parkowego. Ten projekt nigdy nie powstałby bez akceptacji społecznej – mówił w czasie spotkania z dziennikarzami marszałek Piotr Całbecki.
Pałac jest w złym stanie technicznym. Docelowo ma zostać odtworzony kształt przestrzenny sprzed 1945 roku, łącznie z ogrodami, łąką oraz szklarnią. Muzeum, które tu powstanie będzie mówiło o tradycji ziemiaństwa z regionu.
Klasycystyczny pałac w Nawrze, zaprojektowany przez Hilarego Szpilowskiego, został zbudowany w latach 1798–1805 dla Konstantego Kruszyńskiego, a następnie przebudowany na potrzeby rodziny Sczanieckich. W czasie II wojny światowej został zdewastowany przez Niemców.
Misję odrestaurowania parku i pałacu w Nawrze, które latem 2022 zostały przez rodzinę Sczanieckich oficjalnie przekazane samorządowi województwa, marszałek Piotr Całbecki powierzył Kujawsko-Pomorskiemu Centrum Dziedzictwa, które przygotowało założenia programowe i funkcjonalne ośrodka. Obecnie trwają kompleksowe prace projektowe, które powinny się zakończyć w drugim kwartale 2023.
Szacowany koszt inwestycji to 40-50 milionów złotych. Środki pochodzić będą z funduszy europejskich (Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza).