Misja WOT
Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Ideą powołania sił WOT było silnie związanie tej służby z lokalną społecznością i rejonem działań, w którym mają zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. Podczas wojny mają wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą.
Głównym zadaniem WOT w czasie pokoju jest przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. WOT to najnowszy rodzaj Sił Zbrojnych – współdziała, wspiera i uzupełnia działania innych służb ratowniczych. Wzorem na jakim oparto działalność WOT jest amerykańska Gwardia Narodowa
Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu działa od 2018 roku. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.
W Centrum organizowane są szkolenia doskonalące dla dowódców batalionów, dowódców kompanii, szkolenia bojowe (taktyczne) i specjalistyczne.
Dowódca
Płk Edward Chyła był komendantem Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej od 2021 roku. Oficer od wielu lat związany z Toruniem. Uczestniczył w misjach wojskowych: w Syrii (2007), Czadzie (2009) oraz w Afganistanie (2011). 23 sierpnia 2021 - objął stanowisko Komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. Z Torunia odchodzi do Wrocławia na stanowisko dowódcy 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Nowy komendant, płk Przemysław Żukowski, jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. gen. Tadeusza Kościuszki, Podyplomowych Studiów Problematyki Zorganizowanej Przestępczości i Terroryzmu na Uniwersytecie Warszawskim, Akademii Obrony Narodowej. W 2017 r. obronił doktorat na Wydziale Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej. W latach 2004-2011 pełnił służbę na stanowiskach dowódczych i sztabowych w Polsko-Litewskim batalionie sił pokojowych NATO oraz 15 Brygadzie Zmechanizowanej w Orzyszu. Z kolei w latach 2011-2012 pełnił obowiązki w Afganistanie w ramach ISAF.
Po zakończeniu misji w Afganistanie rozpoczął służbę w JW AGAT, którą kontynuował do 2017, zajmując kolejne stanowiska służbowe, w tym dowódcy Zespołu Wsparcia. Ukończył m.in. kursy planowania działań zadaniowych grup specjalnych, przeciwpartyzancki oraz targetingu.
Odznaczony m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi, Gwiazdą Afganistanu, medalami NATO.
Od 2017 roku pełnił służbę w Akademii Wojsk Lądowych w Warszawie na stanowisku adiunkta, pełniąc także funkcję prodziekana ds. dydaktycznych Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie.
Autor wielu publikacji o tematyce działań dywersyjnych, specjalnych oraz społeczno-terytorialnych aspektach bezpieczeństwa.