W regionie jest około 1000 łóżek dla chorych na COVID-19. Obecnie zajęte są 423, wolnych pozostało 583. Pod respiratorami leży 31 osób, wolny sprzęt to 52 miejsca. Sytuacja zmienia się jednak codziennie i są to raczej przyrosty liczby pacjentów trafiających do szpitali niż je opuszczających.
Wojewoda Kujawsko-Pomorski zapowiedział nową strategię walki z koronawirusem i zaangażowanie wszystkich szpitali w regionie, nie tylko tych dedykowanych pacjentom z COVID-19. Pomiędzy 200 a 300 nowych miejsc będzie w szpitalach powiatowych i miejskich.
Na przykład w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu przygotowuje się 10 takich miejsc, o czym wspomniał prezydent Torunia Michał Zaleski na konferencji prasowej.
Ważną rolę ma tutaj izolatorium w Ciechocinku, znajdujące się w sanatorium MSWiA. Dysponuje 300 miejscami. Trafiają tu osoby zakażone, też z objawami, ale ich stan zdrowia pozwala być w izolatorium zamiast w szpitalu.
Na liście nowych sprzętów medycznych, które mają się pojawić w szpitalach - Urząd Wojewódzki wymienia 89 respiratorów i 49 kardiomonitorów.
Ma się poprawić sytuacja z mobilnymi punktami pobrań drive-thru. Planuje się ich więcej i nieco wydłuża godziny pracy. Na razie jest ich 25 w całym województwie. W Toruniu dwa - przy ul.Grudziądzkiej oraz Dąbrowskiego. Czynne są zazwyczaj przez dwie godziny dziennie, każdy o różnych porach.
W Bydgoszczy jest sześć oraz po jednym we Włocławku, Grudziądzu, Tucholi, Ciechocinku, Brodnicy, Chełmnie, Golubiu-Dobrzyniu, Inowrocławiu, Lipnie, Szubinie i Nakle, Świeciu, Chełmży, Wąbrzeźnie, Żninie, Radziejowie i Rypinie.
Wiele punktów w wybrane dni tygodnia czynnych jest również w godzinach popołudniowych, przy czym harmonogramy przyjęć ulegają zmianie w przypadku pojawienia się zwiększonej liczby pacjentów.
Wykaz punktów oraz aktualizowana codziennie specjalna mapa, na której zaznaczono lokalizację wszystkich miejsc pobrań, wraz z numerami telefonów oraz godzinami przyjęć, znajduje się również na stronie pacjent.gov.pl
Na terenie regionu pracuje jeszcze 17 karetek wymazowych. Każdego dnia wykonuje się około trzech tysięcy pobrań.
Polecany artykuł: