Będzie więcej covidowych miejsc w szpitalach

i

Autor: M.Witt-Ratowska Będzie więcej "covidowych" miejsc w szpitalach

Ponad 400 pacjentów z COVID-19 w kujawsko-pomorskich szpitalach. Szykuje się mobilizacja wszystkich placówek

2020-10-16 23:12

Według raportu z 16 października - przybyło 470 nowych zakażeń w województwie kujawsko-pomorskim. Przybywa też pacjentów, zajmujących "covidowe" łóżka - dziś 423. Wsparcia respiratorów wymaga ponad 30 osób. Ma być więcej sprzętu oraz mobilnych punktów pobrań drive-thru.

W regionie jest około 1000 łóżek dla chorych na COVID-19. Obecnie zajęte są 423, wolnych pozostało 583. Pod respiratorami leży 31 osób, wolny sprzęt to 52 miejsca. Sytuacja zmienia się jednak codziennie i są to raczej przyrosty liczby pacjentów trafiających do szpitali niż je opuszczających.

Wojewoda Kujawsko-Pomorski zapowiedział nową strategię walki z koronawirusem i zaangażowanie wszystkich szpitali w regionie, nie tylko tych dedykowanych pacjentom z COVID-19. Pomiędzy 200 a 300 nowych miejsc będzie w szpitalach powiatowych i miejskich.

Na przykład w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu przygotowuje się 10 takich miejsc, o czym wspomniał prezydent Torunia Michał Zaleski na konferencji prasowej.

Ważną rolę ma tutaj izolatorium w Ciechocinku, znajdujące się w sanatorium MSWiA. Dysponuje 300 miejscami. Trafiają tu osoby zakażone, też z objawami, ale ich stan zdrowia pozwala być w izolatorium zamiast w szpitalu. 

Na liście nowych sprzętów medycznych, które mają się pojawić w szpitalach - Urząd Wojewódzki wymienia 89 respiratorów i 49 kardiomonitorów.

Ma się poprawić sytuacja z mobilnymi punktami pobrań drive-thru. Planuje się ich więcej i nieco wydłuża godziny pracy. Na razie jest ich 25 w całym województwie. W Toruniu dwa - przy ul.Grudziądzkiej oraz Dąbrowskiego. Czynne są zazwyczaj przez dwie godziny dziennie, każdy o różnych porach.

W Bydgoszczy jest sześć oraz po jednym we Włocławku, Grudziądzu, Tucholi, Ciechocinku, Brodnicy, Chełmnie, Golubiu-Dobrzyniu, Inowrocławiu, Lipnie, Szubinie i Nakle, Świeciu, Chełmży, Wąbrzeźnie, Żninie, Radziejowie i Rypinie.

Wiele punktów w wybrane dni tygodnia czynnych jest również w godzinach popołudniowych, przy czym harmonogramy przyjęć ulegają zmianie w przypadku pojawienia się zwiększonej liczby pacjentów.

Wykaz punktów oraz aktualizowana codziennie specjalna mapa, na której zaznaczono lokalizację wszystkich miejsc pobrań, wraz z numerami telefonów oraz godzinami przyjęć, znajduje się również na stronie pacjent.gov.pl

Na terenie regionu pracuje jeszcze 17 karetek wymazowych. Każdego dnia wykonuje się około trzech tysięcy pobrań.

Jak wygląda oddawanie krwi? Opowiada wieloletni dawca
Sonda
Czy gorączka zawsze towarzyszy chorobie?