Kto może oddać krew?
Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL. Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65. roku życia, zdrowe, nie mające żadnych objawów infekcji i ważące nie mniej niż 50 kilogramów.
W ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi, należy wypić ok. 2 litrów płynów (woda mineralna, soki), być wyspanym i wypoczętym, spożyć lekki posiłek, w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu (również w dniu poprzedzającym oddanie krwi).
Jest bezpiecznie
Oddawanie krwi jest bezpieczne – zapewniają lekarze. Do tego celu używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym nie ma zagrożenia zakażenia wirusami przenoszonymi drogą krwi.
Wizyta w ambulansie rozpoczyna się od wypełnienia kwestionariusza i rejestracji oraz pobrania próbki krwi i badania lekarskiego. Sam pobór trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml), a po nim następuje 15 minutowy odpoczynek, po którym dawca odbiera ekwiwalent kaloryczny (czekolady i sok).
Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaparkuje na placu przed Urzędem Marszałkowskim w czwartek 18 lipca. Obsługa będzie czekać w godzinach 13-17.
Kolejny pobór krwi na placu przed Urzędem Marszałkowskim odbędzie się:
19 września, 17 października, 21 listopada i 19 grudnia.