Powodzie i zalania

Powodzie w Toruniu były częste. Ile razy woda zalewała miasto? Archiwalne zdjęcia z 2010 r. [GALERIA]

2024-09-18 21:38

Toruń od swoich początków leży nad Wisłą. W związku z tym w przeszłości bywało tak, że w przypadku powodzi woda dochodziła do murów miejskich i wydzierała się na ulice. Miasto jednak nigdy nie zostało poważnie zalane ze względu na swoje położenie - jest na górce znacznie wyżej niż poziom Wisły. Zrobiliśmy mały przegląd powodzi w Toruniu. W galerii zamieściliśmy zdjęcia z ostatniej dużej powodzi z 2010 roku. Pamiętacie ją?

Powodzie w Toruniu. To stara "tradycja"

Toruń, położony nad Wisłą, wielokrotnie w swojej historii doświadczał powodzi. Z racji położenia nad jedną z największych rzek Polski, Wisłą, miasto było narażone na powodzie spowodowane wylewami rzeki, które miały miejsce zwłaszcza w okresach wiosennych, gdy topniejące śniegi z wyżej położonych regionów Polski i górnych dorzeczy Wisły powodowały znaczny przybór wody.

Średniowiecze i nowożytność

W średniowieczu i wczesnych wiekach nowożytnych powodzie były częstym zjawiskiem, gdyż Wisła była rzeką nieuregulowaną, i jej wylewy były trudne do kontrolowania. Miasto Toruń, założone w 1233 roku, kilkakrotnie zmagało się z problemami związanymi z powodziami, które nierzadko niszczyły przedmieścia oraz majątki mieszczan.

Przykładem dużych powodzi są te z XV i XVI wieku, kiedy w wyniku wylewów Wisły zniszczeniu ulegały liczne zabudowania portowe oraz spichlerze.

Powiedzie w XIX i XX wieku

XIX wiek przyniósł dalsze, znaczące powodzie, mimo że w tym okresie zaczęto coraz bardziej interesować się technikami melioracyjnymi oraz budową wałów ochronnych. W tym czasie powódź z 1871 roku zapisała się w historii jako jedna z najdotkliwszych. Woda zalała nisko położone tereny miasta oraz sąsiednie wsie, co spowodowało zniszczenia domostw, mostów oraz innych elementów ówczesnej infrastruktury.

Duża powódź miała miejsce w 1924 roku, kiedy Wisła wylała, zalewając część miasta, powodując zniszczenia w zabudowaniach mieszkalnych i przemysłowych. W tym okresie jednak coraz więcej inwestowano w wały przeciwpowodziowe, które miały chronić miasto przed kolejnymi katastrofami.

Okres powojenny, zwłaszcza po II wojnie światowej, to czas intensywnych prac nad regulacją Wisły. Budowa zbiorników retencyjnych, wałów i innych elementów ochrony przeciwpowodziowej znacząco zmniejszyła ryzyko powodzi, ale nie wyeliminowała go całkowicie.

Powódź w 2010 roku

Jednym z ostatnich większych incydentów powodziowych w Toruniu była powódź w 2010 roku, która dotknęła wiele regionów Polski. Wisła osiągnęła wtedy bardzo wysoki poziom, co spowodowało podtopienia nisko położonych części miasta, zwłaszcza w okolicach Kępy Bazarowej oraz terenów na prawobrzeżnej części Wisły (m.in. Winnica).

Zobaczcie zdjęcia z ostatniej powodzi w Toruniu

Powódź w Głuchołazach zniszczyła całe miasto
Listen on Spreaker.