Nauka oraz specjaliści od pożarnictwa wskazali kilka metod, które pomogą w przetrwaniu pożaru. Większość porad dotyczy sytuacji, gdy znajdziemy się w płonącym domu/mieszkaniu. Oto kilka prostych zasad, które warto zapamiętać i stosować:
Zawsze bądź przygotowany
Na każdy pożar można się przygotować. Wystarczy pomyśleć i wprowadzić kilka rozwiązań. Po pierwsze najlepiej kupić kilka gaśnic do różnych typów pożaru (płonącą instalację elektryczną gasi się inaczej niż palącą się szafkę z drewna). Zawczasu dobrze jest zaplanować ewentualne drogi ewakuacji z budynku. Muszą one zawsze pozostawać drożne, niezagracone i niezamknięte na stałe. Nie zapominajmy też o czujnikach dymu i alarmach przeciwpożarowych.
Zasłoń nos i usta
W czasie pożaru pomieszczenia w domu szybko wypełniają się dymem. Gęsty i gryzący dym uniemożliwia oddychanie, co może w skrajnej sytuacji doprowadzić do zatrucia i śmierci. Podobnie jest z przemieszczaniem. Żeby wyjść z palącego się obiektu, trzeba przejść przez zadymione pokoje i korytarze. W takich sytuacja należy zasłonić szczelnie nos i usta np. mokrą ściereczką lub ręcznikiem.
Poruszaj się nisko przy ziemi
Dym wraz z gorącym powietrzem unosi się ku górze, pozostawiając bezpieczniejszą przestrzeń przy ziemi. Tą drogą najlepiej się przemieszczać próbując opuścić płonący budynek. Ucieczka powinna odbywać się na czworakach lub czołgając się po ziemi.
Sprawdź drzwi
Drzwi w płonący budynku mogą uratować życie lub spowodować śmierć. Przemieszczając się, należy zamykać za sobą drzwi, aby ograniczać cugi powietrza, które rozprzestrzenia ogień. Zamknięte drzwi ograniczają też dostęp tlenu, który jest niezbędny dla samego ognia (jest jego paliwem). Trzeba też uważać przy otwieraniu drzwi, gdyż po drugiej stronie może już trwać pożar i klamka będzie nagrzana. Ponadto samo wejście do tego pomieszczenia może już oznaczać śmierć.
Nie wracaj do płonącego budynku
Po wyjściu z palącego się budynku będziesz bezpieczny. Nigdy nie wracaj. Ludzie często popełniają ten błąd. Wracają, gdyż zapomnieli np. dokumentów, pieniędzy, cennych przedmiotów itp. Często już się nie wraca. Warto o tym pamiętać.