Towarzystwo Miłośników Torunia od 1988 roku przyznaje coroczną nagrodę dla najlepszych prac dyplomowych o Toruniu. W tym roku przyznano dwie pierwsze nagrody, dwie drugie i jedno wyróżnienie.
Dwie spośród nagrodzonych prac można określić jako znakomite. Z zakresu historii sztuki jest to praca Pani Karoliny Mrowińskiej pt. "Rekonstrukcja zespołu przemysłowego w Lubiczu Dolnym. Architektura i technika od XIII do XX wieku". Pierwszą nagrodę w zakresie historii otrzymał pan Włodzimierz Deczyński za pracę pt. "Topografia i Hodonomastyka Torunia w latach 1920-1939". To bardzo ciekawa praca napisana przez bardzo ciekawego człowieka. Laureat ma już ponad 60 lat, ale mógł w drugiej połowie życia zrealizować swoją pasję – mówił nam prezes ToMiTo, prof. Krzysztof Mikulski.
Poza opracowaniami historycznymi, nagrodzone zostały również prace z zakresu nauk o ziemi. Druga nagroda powędrowała do Marii Antoszczyszyn za pracę o metodach szacowania powierzchni terenów zielonych i oceny ich stanu ekologicznego. Wyróżniono również pracę Oskara Dąbrowskiego o lokalizacji źródeł energii odnawialnej.
To bardzo przydatny materiał dla codziennego funkcjonowania miasta. Interesują nas takie spojrzenia, jak może miasto wyglądać w przyszłości – stąd właśnie wśród nagrodzonych prac znalazła się praca o terenach zielonych i odnawialnych źródłach energii – powiedział Prezydent Torunia Michał Zaleski, z wyksztalcenia geograf.