Zabawne

i

Autor: Pixabay Święto wszystkich żartownisiów!

Ciekawostka

Prima aprilis. Kto wymyślił to święto? Jak powstało? Wyjaśniamy!

2023-03-31 9:48

Prima aprilis jest rozpowszechnione w całej Europie. W Polsce święto żartownisiów i kawalarzy cieszy się dużym zainteresowaniem i wywołuje masę śmiechu. Tego dnia wiele osób prześciga się w robieniu psikusów - najważniejsze, żeby nie "spalić" żartu! Skąd jednak wzięło się prima aprilis? Kiedy pojawiło się nad Wisłą? Sprawdziliśmy!

Historia prima aprilis

Historia tradycji prima aprilis jest dość długa i złożona. Istnieją różne teorie na temat jej pochodzenia, ale dokładne źródło i czas jej powstania nie są jasne. To coś w rodzaju sympatycznej zabawy ludowej, której korzenie zaniknęły w toku dziejów.

Jedną z najbardziej popularnych teorii na temat pochodzenia prima aprilis mówi, że tradycja ta wywodzi się ze starożytnego Rzymu. Według tej teorii 1 kwietnia był świętem ku czci bogini Fortuny, która symbolizowała los i przypadkowość. W dniu tym organizowano różne zabawy, w tym także wyśmiewano i kpiąco obchodzono z wybranymi osobami.

Inna teoria wskazuje na powiązanie prima aprilis z francuskim kalendarzem rewolucyjnym z XVIII wieku. Według tego kalendarza, 1 kwietnia był ostatnim dniem roku i równocześnie dniem powszechnego oświadczenia o podatkach. Z czasem data ta zaczęła kojarzyć się z fałszywymi oświadczeniami podatkowymi oraz oszustwami - nie tylko finansowymi.

Prima aprilis w Polsce

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy dokładnie prima aprilis pojawiło się w Polsce. Obecnie jest to popularne święto obchodzone w różnych krajach na całym świecie, w tym także w Polsce, gdzie ludzie lubią żartować i robić sobie nieszkodliwe psikusy.

W Polsce tradycja prima aprilis pojawiła się stosunkowo późno, w XIX wieku, kiedy to zaczęto przyjmować wpływy kulturowe z Europy Zachodniej (z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA) Początkowo obchody tego dnia nie były zbyt popularne i nie miały takiej rangi, jak w niektórych innych krajach, np. we Francji czy Wielkiej Brytanii.

Prima aprilis a współczesność

Wraz z upowszechnieniem się mediów w XX wieku, zwłaszcza prasy i radia, tradycja prima aprilis zaczęła zyskiwać na popularności. W Polsce zaczęto publikować żartobliwe artykuły prasowe, karykatury, a w radiu i telewizji pojawiały się specjalne programy i audycje poświęcone temu świętu.

Kiedy jest prima aprilis?

Obecnie prima aprilis jest w Polsce popularnym świętem, które 1 kwietnia obchodzą zarówno dzieci, jak i dorośli, sympatycznie żartując i robiąc sobie nieszkodliwe kawały.