Wiadomo, że dwie osoby, które w ubiegłym tygodniu były na obserwacji w szpitalu zakaźnym przy ul.Krasińskiego, a wróciły z Włoch, nie mają koronawirusa. Wyniki badanych próbek były negatywne.
Kilkadziesiąt osób w Toruniu jest pod nadzorem epidemiologicznym. To teraz normalna procedura przy powrocie z krajów i terenów zagrożonych koronawirusem. Do sanepidu trafiają tzw. karty lokalizacyjne tych osób i przynajmniej przez 14 dni trzeba prowadzić samoobserwację i w razie niepokojących objawów pilnie kontaktować się ze szpitalem zakaźnym, sanepidem, jest też specjalna infolinia ogólnopolska 800 190 590 (czynna całodobowo). W takich przypadkach odradza się kontakt ze zwykłą przychodnią lekarską czy SOR.
Ministerstwo Zdrowia i GIS stawiają na profilaktykę, czyli przede wszystkim częste i skuteczne mycie rąk, ochrona podczas kaszlu i kichania oraz unikanie kontaktu z osobami chorymi, co zalecane jest również w przypadku corocznej, sezonowej grypy.
Do toruńskich szkół trafiły informacje, by z uczniami przeprowadzać pogadanki na temat higieny, prawidłowego mycia rąk, instrukcje powinny znaleźć się w każdej szkolnej łazience. Do rodziców, za pośrednictwem e-dziennika, przesyłane są podobne informacje, także ta, by nie posyłać do szkoły czy przedszkola dzieci przeziębionych i chorych. To samo dotyczy nauczycieli i innych pracowników.
We wszystkich wydziałach Urzędu Miasta Torunia pojawiają się plakaty z informacją, jak zminimalizować ryzyko zarażenia.
Koronawirus przenosi się drogą kropelkową, dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka. Czyste ręce to podstawa - wystarczy pół minuty i porządne umycie wodą z mydłem, a jeżeli nie ma takiej możliwości - zaleca się żel antybakteryjny. To ważne, bo kontakt z tego typu wirusami można mieć poprzez dotykanie klamek, poręczy, drzwi, długopisów w urzędach, itp.
Kościoły wprowadzają podczas mszy możliwość przyjęcia komunii "z ręki" oraz przekazywania sobie znaku pokoju poprzez skinienie głową, a nie bezpośrednie podanie sobie rąk.
Informacje na temat koronawirusa i profilaktyki są zamieszczane także na stronach internetowych różnych instytucji, np. UMK czy Diecezji Toruńskiej.