Do końca 2026 r. obowiązują dotychczasowe ustalenia dotyczące czasu letniego, uregulowane dyrektywą, która nakłada na wszystkie państwa członkowskie UE obowiązek przejścia w danym roku kalendarzowym na czas letni w ostatnią niedzielę marca i powrotu do czasu standardowego (czasu zimowego) w ostatnią niedzielę października - wskazuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Jednak za zniesieniem tego uciążliwego obowiązku jest prawie 75% Europejczyków i jeszcze kilka lat temu mówiło się o możliwości zniesienia tej praktyki, a jednak aż do dzisiaj kwestia ta pozostaje nierozwiązana.
Prace nad dyrektywą mającą uregulować kwestię zmiany czasu zostały wstrzymane w 2019 roku. Obecnie obowiązujące przepisy nakładają na państwa członkowskie UE obowiązek przestawienia zegarów na czas letni w ostatnią niedzielę marca oraz powrotu do czasu zimowego w ostatnią niedzielę października.
Głos w sprawie zniesienia zmiany czasu, zabrało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
- Wszystkie kraje członkowskie UE, przy odstąpieniu od dwukrotnych w ciągu roku zmian czasu, musiałyby mieć czas na wypracowanie stanowiska dotyczące tego, jaki czas powinien obowiązywać w danym kraju w powiązaniu z tym, jaki czas będzie obowiązywał w danym regionie UE - wyjaśnia MRiT.
Polecany artykuł: