Miejska pasieka z prawdziwego zdarzenia, choć niewielka, znajduje się na dachu Urzędu Marszałkowskiego. Mija pięć lat od jej założenia. Składa się z pięciu uli, każdy zamieszkuje około 35-50 tysięcy owadów. Podczas miodobrania można uzyskać mniej więcej 15 kilogramów miodu. Takie zbiory udają się średnio dwa razy w sezonie. Pierwsze jeszcze przed opiekunami pasieki. W każdym z nich bierze udział marszałek województwa Piotr Całbecki, który też prywatnie ma właśnie takie hobby.
Pasieka na dachu urzędu jest eksperymentalna. Do tej pory eksperyment się sprawdza - zauważa Tadeusz Dussa z Regionalnego Związku Pszczelarzy w Toruniu, opiekun uli.
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że wspinaczka na trzecie, czwarte piętro dla pszczoły, w dodatku z ładunkiem nektaru, jest nie lada wyczynem. Te już się przyzwyczaiły i nie stanowi to dla nich teraz większego problemu. Taką nietypową umiejętność przekazują kolejnym pokoleniom.
Miód z dachu, mimo że w samym centrum miasta, jest zdrowy i dobry jakościowo. Wpływa na to różnorodność gatunków kwiatów i drzew. Co roku może być inna. Miód wielokwiatowy, wytwarzany przez pszczoły "z urzędu", powstaje na bazie nektarów klonowego, leszczynowego, wiązowego, akacjowego i leszczynowego. Jest on za każdym razem badany.
W Toruniu ule są także między innymi: przy Centralnym Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa przy ulicy Żwirki i Wigury, Ogrodzie Zoobotanicznym oraz Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przy Fredry. Domki dla dzikich pszczół, w tym łagodnych murarek, znajdziemy w parkach i terenach zielonych w mieście. Można stawiać je na swoich działkach, przy domach w spokojnej okolicy.
Warto dodać, że pszczoła miodna jest tylko jednym z 470 gatunków zamieszkujących Polskę. Ale wiele z nich to już gatunki zagrożone. Jak pomóc? Podpowiada Organizacja Narodów Zjednoczonych:
- sadzenie i sianie różnorodnych, lokalnych i sezonowych roślin kwitnących,
- kupowanie naturalnego miodu od lokalnych pszczelarzy,
- kupowanie produktów wytarzanych w sposób przyjazny środowisku,
- unikanie korzystania ze środków owadobójczych i pestycydów w naszych ogródkach,
- ochrona dzikich kolonii pszczół,
- zapewnianie pszczołom dostępu do wody - wystarczy miseczka przed domem,
- edukacja i promocja wiedzy na temat pszczół i pszczelarstwa.