Azbest to cichy zabójca. Miasto pomoże w usunięciu zagrożenia
Informację dotyczącą materiałów zawierających azbest, obejmującą ocenę ich stanu technicznego oraz możliwości bezpiecznego użytkowania, należy przekazać do Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia, punktu informacyjnego urzędu, przesłać pocztą na jego adres lub za pomocą skrzynki ePUAP.
Zgodnie z założeniami „Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032” wszystkie pokrycia dachowe wykonane z eternitu muszą zostać usunięte do końca 2032 roku. Proces demontażu takich elementów powinien być przeprowadzany wyłącznie przez wyspecjalizowane firmy, które stosują odpowiednie technologie, zapewniając maksymalne bezpieczeństwo, ponieważ największe zagrożenie stanowią włókna azbestu.
Materiały zdemontowane jako niebezpieczne odpady należy przewozić na specjalne składowiska.
Materiał tani, trwały...ale szkodliwy dla zdrowia
Azbestowo-cementowe materiały budowlane, popularne szczególnie w pierwszej połowie XX wieku, były powszechnie wykorzystywane do pokryć dachowych i elewacyjnych. Jednak odkrycie ich szkodliwego wpływu na zdrowie ludzi doprowadziło do stopniowego usuwania takich wyrobów z otoczenia.
Nazwa „eternit”, pochodząca od łacińskiego słowa oznaczającego wieczność, dziś bardziej kojarzy się z koniecznością eliminacji tych materiałów dla ochrony zdrowia i środowiska.
Polecany artykuł: