Rowery Miejskie wrócą na toruńskie ulice
Po kilku miesiącach proceduralnych zawirowań udało się wyłonić nowego operatora toruńskiego systemu rowerów miejskich. Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła odwołanie złożone przez firmę BIKEU sp. z o.o., co oznacza, że nic nie stoi już na przeszkodzie, by podpisać umowę z nowym zarządcą. Zgodnie z jej zapisami, na uruchomienie systemu przewidziano 30 dni, więc pierwsze przejażdżki powinny być możliwe już w maju.
Dwa przetargi, trzy oferty i decyzja KIO
Historia nowego operatora rowerów miejskich rozpoczęła się jeszcze w trakcie obowiązywania poprzedniej umowy z BIKEU sp. z o.o., która wygasła w listopadzie 2024 roku. Przetarg na nowego zarządcę ogłoszono już w październiku, jednak pierwsze postępowanie unieważniono – choć cena była istotnym kryterium, najtańsza oferta nie spełniła oczekiwań.
W drugim przetargu ponownie zgłosiły się trzy podmioty: konsorcjum Orange Polska S.A. i Roovee S.A., Nextbike Polska S.A. oraz BIKEU sp. z o.o. Tym razem udało się wyłonić zwycięzcę – najlepszą ofertę przedstawiło konsorcjum Orange Polska i Roovee. Decyzja o wyborze zapadła 25 lutego 2025 roku, jednak procedura przedłużyła się przez odwołanie jednego z uczestników. Ostatecznie Krajowa Izba Odwoławcza nie przychyliła się do skargi, co otworzyło drogę do zawarcia umowy.
Co nowego w systemie roweru miejskiego?
Nowy system ma być znacznie nowocześniejszy od poprzedniego. Rower IV generacji umożliwi wypożyczanie za pomocą aplikacji i kodów QR, co wyeliminuje konieczność przypinania pojazdu do stacji – wystarczy pozostawić go w wyznaczonych miejscach.
Po raz pierwszy w Toruniu pojawią się także rowery elektryczne. Ich dostępność będzie jednak uzależniona od wcześniejszego zawarcia umowy z operatorem, co ma zabezpieczyć przed ewentualnymi stratami.
Planuje się również zwiększenie liczby stacji – zamiast dotychczasowych 50, mieszkańcy będą mieli do dyspozycji aż 70 punktów wypożyczeń.
Łącznie po ulicach miasta ma jeździć 360 rowerów, co zapewni większą dostępność i wygodę użytkowania.