Wzorem poprzednich edycji, podczas imprezy można obejrzeć turnieje łucznicze, walk pieszych, jarmark, posłuchać muzyki średniowiecznej, wziąć udział w inscenizacji bitwy oraz utworzeniu obozowiska rycerskiego.
Z lotu ptaka
Niewątpliwą atrakcją tegorocznej edycji pikniku jest możliwość przelotu helikopterem o za 200 złotych by zobaczyć zarówno miasto, jak i rycerskie zmagania z pokładu nowoczesnej maszyny.
侍
Obok rycerstwa europejskiego, do Aleksandrowa przyjechali także samurajowie, a jeden z nich zmierzył się w bezpośredniej walce na miecze z przedstawicielem naszych wojów.
Samurajowie to szeroko rozpowszechniona na Zachodzie nazwa feudalnego rycerza japońskiego - w Japonii przeważnie nazywanego bushi. Udział samurajów w populacji kraju wynosił co najwyżej 10%. Symbolem pozycji samurajów był samurajski miecz katana i krótki miecz wakizashi, razem stanowiące komplet zwany daishō.
Ich noszenie było prawem i obowiązkiem japońskich wojowników. Daishō nie były tylko bronią. Mówiono o nich, że stanowią duszę samuraja, toteż samurajowie byli silnie związani ze swoimi mieczami i otaczali je głęboką czcią