Odkrycie Rondeli w Kaczkowie

i

Autor: PAN/PAP

Archeologia

Sensacja archeologiczna na Kujawach. Odkryto pozostałości po rondelach

2023-06-25 9:07

Na Kujawach odkryto wiele ciekawych zabytków archeologicznych. W Kaczkowie odkryto pozostałości po dwóch rondelach, czyli dużych miejscach obrzędowo-ceremonialnych sprzed ponad 6 tysięcy lat . Archeolodzy odkryli osady budowniczych grobowców “polskich piramid” .

Czym są rondele?

Rondele to budowle o konstrukcji drewniano-ziemnej o średnicy dochodzącej do stu kilkudziesięciu metrów, kolistego kształtu – na planie okręgu, wznoszone przy użyciu prostych narzędzi przez społeczności najstarszych rolników, którzy przybyli na ziemie obecnej Polski z terenów naddunajskich. Ich budowę rozpoczęto około 4900 lat przed naszą erą. Po około 200-300 latach funkcjonowania zniknęły. Struktura obiektu składała się z wielokrotnego sytemu koncentrycznych rowów-fos dochodzących niekiedy do 10 metrów szerokości i 6 metrów głębokości. Zwężające się ku dnu rowy miały przekrój w kształcie litery V lub Y. Rowy otaczały palisadę, zwykle potrójną, o kilku, najczęściej czterech wejściach. Wysokość palisady sięgała około 3 metrów.

Polskie Stonehenge

Ze względu na ich koncentryczną konstrukcję, na którą składały się wały i rowy, czasami porównuje się je do brytyjskiego Stonehenge. Jednak te konstrukcje są późniejsze o ok. 2 tys. lat i składają się na nią również potężne głazy, podczas gdy do wzniesienia rondela stosowano drewno w postaci palisady - informuje prof. Jerzy Czerniec. Pierwszy rondel odkryto w Polsce ćwierć wieku temu. Naliczono ich już ok. dwudziestu. Odkrycie to możliwe było dzięki zastosowaniu drona. - dodaje archeolog. 

Naukowiec prowadzi studia nad krajobrazem archeologicznym. Według niego pomocna w odkryciu była tegoroczna susza. Podczas niej z lotu ptaka jeszcze lepiej widać na polach pozostałości po dawnych konstrukcjach.

Sery sprzed siedmiu tysięcy lat.

 Rolnicy, których ślady odnaleziono na Kujawach, reprezentowali społeczności tzw. kultury ceramiki wstęgowej rytej i wywodzili się z obszarów leżących na południe od Karpat. Co ciekawe, wsie tych najstarszych rolników odkrywane są na terenach pokrytych najbardziej urodzajnymi ziemiami. Jednym z takich regionów, zresztą najważniejszym na Niżu Polskim, są Kujawy, gdzie natrafiono na ślady serowarstwa sprzed siedmiu tysięcy lat. Są to najstarsze w Polsce znaleziska tego typu.

Piramidy starsze od egipskich

Na Kujawach znajdują się megalityczne grobowce zwane “polskimi piramidami”. Ich zagłębie znajduje się przede wszystkim w okolicach Wietrzychowic, Gaju i Sarnowa. Są to jedne z najstarszych zabytków znajdujących się na terenie Polski. Choć wyglądają całkowicie inaczej, to „polskie piramidy” są o tysiąc lat starsze od egipskich. W ich wnętrzach widać ślady po działalności ludożerców i specjalistów od trepanacji czaszek.

Kujawy i Pomorze to region bogaty w liczne zabytki. To tutaj także występują najstarsze zabytki architektury romańskiej (z XI i XII wieku).