wigilia, święta

i

Autor: canva.com

Ciekawostka

Skąd postna wigilia? Sprawdziliśmy pochodzenie tego zwyczaju

2023-12-24 9:08

W wigilię najczęściej nie jemy mięsa. W ostatnich latach tradycja trochę się zliberalizowała, gdyż biskupi zaczęli udzielać specjalnych "pozwoleń" na spożywanie mięsa. Skąd jednak wziął się ten zwyczaj? Wywodzi się z biblii? Czy jest wytworem księży? Czytajcie dalej.

Skąd zwyczaj postnej wigilii?

Wigilia Bożego Narodzenia, zwana również Wieczerzą Wigilijną, to uroczysty wieczór poprzedzający sam dzień Bożego Narodzenia. Według tradycji chrześcijańskiej jest to czas oczekiwania na narodzenie Jezusa Chrystusa. Okres adwentu, rozpoczynający się cztery niedziele przed Bożym Narodzeniem, jest czasem pokuty, refleksji i przygotowania duchowego na przyjęcie Chrystusa.

Wigilia Bożego Narodzenia charakteryzuje się ścisłym postem, który obejmuje wstrzemięźliwość od spożywania mięsa i pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Tradycyjnie wigilia składa się z 12 potraw symbolizujących 12 apostołów Jezusa. Potrawy te są przygotowywane bez mięsa, a dominują wśród nich ryby, dania z kapusty, grzybów, makówki, kompot z suszonych owoców, pierogi z kapustą i grzybami, śledzie, oraz inne dania regionalne.

Niektóre elementy potraw wigilijnych mają także znaczenie symboliczne. Na przykład mak może nawiązywać do łaski Bożej, a kompot z suszonych owoców do obfitości w nadchodzącym roku. Wartościowe są nie tylko same potrawy, ale także moment wspólnego dzielenia się nimi z bliskimi, co niesie przesłanie jedności i solidarności w czasie świąt Bożego Narodzenia.