Skarb na Bulwarze Filadelfijskim. W wykopach odnaleziono cenne przedmioty!

2025-07-21 15:11

Zakończył się kolejny miesiąc prac archeologicznych prowadzonych na Bulwarze Filadelfijskim. W ostatnich dniach badacze natrafili na ludzki szkielet, obok którego odkryto wartościowy depozyt. Archeolodzy kategoryzują go, jako skarb. Co dokładnie odnaleziono?

Wykopaliska

i

Autor: Paula Gałązka/ UMT Wykopaliska
  • Badaniami objęto teren o powierzchni 21 arów w sąsiedztwie murów miejskich i dawnego klasztoru.
  • Odnaleziono ponad 60 grobów, w tym jeden z depozytem monet krzyżackich i nożem. Pochówek określono jako nietypowy.
  • Zabytki pozyskane podczas wykopalisk zostaną zaprezentowane publicznie na specjalnej wystawie.

Wykopaliska w miejscu dawnego klasztoru. Odkryto skarb

Na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu trwają intensywne badania archeologiczne obejmujące teren o powierzchni ok. 21 arów, rozciągający się między dawnymi Koszarami Racławickimi (obecnie Hotelem Bulwar), a drogą biegnącą wzdłuż murów miejskich w kierunku Wisły. Wykopaliska objęły obszar z wyłączeniem dawnego zbiornika gazowego. Odkrywane są nie tylko relikty architektury murowanej, ale również ślady dawnego cmentarza.

Pozostałości dawnej zabudowy odsłonięte

W ostatnich tygodniach odsłonięto fragmenty zespołu szpitalno-klasztornego Ducha Świętego, którego zabudowania zostały rozebrane przez władze pruskie w XVIII wieku. Ujawniono liczne gotyckie mury o różnej chronologii, a także elementy drewniane związane z najstarszą fazą zabudowy z II połowy XIII wieku, zalegające około trzech metrów pod obecnym poziomem gruntu.

Stary cmentarz

W trakcie prac natrafiono także na ponad 60 pochówków. Większość z nich była skromna, jednak jeden z grobów przyciągnął szczególną uwagę archeologów. Ciało, prawdopodobnie mężczyzny, złożono na brzuchu, co jest nietypowe dla ówczesnych praktyk. Przy szkielecie odkryto depozyt około 20 srebrnych monet: brakteatów krzyżackich i kwartników z przełomu XIV i XV wieku. Skarb mógł być wszyty w odzież zmarłego.

Znalezisko to pomoże w ustaleniu chronologii najstarszych warstw cmentarzyska.

Wśród innych znalezisk znajdują się m.in. ceramiczne piszczałki, kafle piecowe z motywami zwierzęcymi, fragmenty fajek, pierścień z kamieniem szlachetnym, a także ołowiane odważniki.

Po zakończeniu badań planowana jest wystawa we współpracy z Muzeum Okręgowym w Toruniu.