Sołtys w kujawsko-pomorskim
Funkcja sołtysa ma często charakter honorowy, ale może być również poparta pewnymi uprawnieniami i obowiązkami określonymi przez ustawę o samorządzie gminnym. Rola sołtysa jest ważna dla lokalnej społeczności, ponieważ pomaga w utrzymaniu więzi społecznych, rozwiązywaniu problemów oraz promowaniu rozwoju lokalnego.
– Sołtysi wspierają samorząd województwa w realizacji polityki regionalnej i budowie społeczeństwa obywatelskiego. Niech z dumą noszą odznaki, które wyróżniają ich w lokalnych środowiskach – mówił marszałek Piotr Całbecki. Gospodarz naszego województwa zapowiedział też powołanie Wojewódzkiej Rady Sołeckiej.
Właśnie 7 marca br. w Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyła się uroczystość dedykowana Sołtysom. Wielu z nich zostało odznaczonych.
Jakie są kompetencje sołtysów?
- Reprezentuje sołectwo na zewnątrz;
- Przewodniczy radzie sołeckiej;
- Zwołuje zebranie wiejskie i przewodniczy jego obradom;
- Bierze udział w sesjach rady miejskiej, występuje w imieniu sołectwa;
- Podejmuje działania wykonawcze wspólnie z rada sołecką w sprawach realizacji uchwał zebrania wiejskiego;
- Współorganizuje działania oraz zapobiega bezpośrednio klęskom żywiołowym oraz usuwa ich skutki;
- Współdziała z organami straży pożarnej w profilaktyce przeciwpożarowej;
- Na podstawie uchwały rady pobiera podatki lokalne;
- Korzysta z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym;
- Sołtysowi przysługuje pomoc ze strony gminy w sprawach ustawowego korzystania z ochrony prawnej w toku sprawowania mandatu.
- Sprawuje bezpośredni zarząd zwykły sołeckim mieniem komunalnym i ponosi prawną odpowiedzialność z tytułu korzystania zarządzania mieniem;
- Występuje do Wójta z wnioskami, propozycjami, inicjatywami w sprawach sołeckiego mienia, przekraczającymi jego i sołectwa kompetencje zwykłego zarządu;
- Może występować przed Sądem na zasadzie posiadanej prze sołectwo zdolności sądowej;
- Podejmuje określone przepisami, zadania wynikające z przepisów szczególnych;
- Współdziała z organami Państwowej Inspekcji sanitarnej, a także ze służbą zdrowia w kwestiach ochrony zdrowia i życia ludności, zgłaszania chorób zakaźnych, właściwego poziomu sanitarnego wsi.
Rada Sołecka współpracuje z sołtysem i wspiera go w jego działalności, szczególnie w realizacji zadań o charakterze planowym, wykonawczym i zarządzającym. Przewodniczącym Rady Sołeckiej jest oczywiście sołtys.