Polska Stacja Badawcza na Spitsbergenie

i

Autor: PAN

Badania naukowe

Spitsbergen w rękach naukowców UMK. Rusza kolejna wyprawa polarna

2023-07-05 10:27

Tegoroczne badania prowadzone przez naukowców z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK w Toruniu pozwolą m.in. określić tempo i dynamikę zmian lodowców.

Kontynuowane będą m.in. badania bilansu masy lodowców. Naukowcy przeprowadzą niezbędny monitoring i modernizację sieci tyczek ablacyjnych na lodowcach Waldemara i Ireny. Wykonane zostaną systematyczne pomiary odpływu z lodowca Waldemara.

Zmiany linii brzegowej

Prowadzone będą też szczegółowe badania zmian linii brzegowej i jezior za pomocą bezzałogowych statków powietrznych UAV oraz właściwości fizyczno-chemicznych wód i jezior. Wspólnie z ekspertami z Tajwanu ekspedycja z UMK przeprowadzi badania hydrologiczne, geologiczne, sejsmologiczne i oceanologiczne.

Norweskie pieniądze

Kierownikiem stacji polarnej UMK na Spitsbergenie jest dr hab. Ireneusz Sobota z Katedry Hydrologii i Gospodarki Wodnej WnoZiGP. Na tegoroczna polarną misję otrzymał finansowanie na projekt od CRIOS Cryosphere Integrated Observatory Network on Svalbard.

Obserwacja zmian kriosfery

Ważnym elementem projektu jest wyposażenie stacji polarnej UMK w najnowocześniejsze technologicznie urządzenia monitorowania kriosfery w regionie. Rozmieszczenie baz i stanowisk obserwacji długoterminowych instytucji polskich i norweskich wzdłuż całego zachodniego wybrzeża Spitsbergenu da szansę na lepszą kwantyfikację obserwowanych zmian i ich głębsze zrozumienie. - mówi profesor Ireneusz Sobota

W czasie rzeczywistym- Projekt przede wszystkim skupia się na budowie automatycznej sieci pomiarowej na lodowcach Svalbardu. Po raz pierwszy w historii badań prowadzonych przez naukowców UMK na Spitsbergenie kluczowym elementem sieci obserwatorium będzie przesyłanie danych w czasie rzeczywistym. - dodaje Sobota

Do września

Jak informuje UMK, Wyprawa Polarna na Spitsbergen potrwa do 7 września bieżącego roku. Oprócz prof. Soboty, wezmą w niej udział także: prof. UMK, dr Katarzyna Greń, mgr Kamil Czarnecki, mgr Piotr Niedbała, Dominika Pawłowska, Filip Piotrowski oraz liczna grupa naukowców z Tajwanu z National Center University oraz National Taiwan University.

Wreszcie jest internet

Dzięki wieloletnim staraniom prof. Soboty i Centrum Badań Polarnych UMK w bazie na Spitsbergenie został podłączony internet. 18 czerwca 2023 r., po raz pierwszy w historii, ze Stacji Polarnej UMK nawiązano internetową transmisję wideo.