Zagraniczne gwiazdy i wiele atrakcji
Festiwal rozpocznie się mocnym akcentem. "INK" Dimitrisa Papaioannou to tajemnicze dzieło opowiedziane wizjonerskim językiem tańca. Silnych wrażeń dostarczy też spektakl zamknięcia, czyli "Bracia" Romeo Castellucciego. Kilkudziesięciu mężczyzn werbowanych lokalnie przez ogłoszenie – także w Toruniu – musi bez wahania wykonywać na scenie polecenia słyszane w słuchawkach. Włoski reżyser bada łatwość, z jaką posłuszeństwo przeradza się w przemoc.
Plenerowe widowiska
Po prawie 20 latach przerwy na Kontakt powracają plenerowe widowiska Teatru Biuro Podróży. „Eurydyka” (31 maja) to artystyczna reakcja na pandemiczną samotność zobrazowana losami dwojga ponadczasowych bohaterów: Orfeusza i Eurydyki. „Silence – cisza w Troi” (2 czerwca) opowiada o losach uchodźców z punktu widzenia mieszkańca oblężonego miasta. Oba spektakle odbędą się na terenie Przystani Toruń (ul. Popiełuszki).
Klasyczne dzieła
Część festiwalowych przedstawień opiera się na dziełach klasycznych już twórców europejskiej kultury. Do Torunia wróci rumuński reżyser Radu Afrim, by zaprezentować "Trzy smutne sztuki" na podstawie Maeterlincka. Twórczość Borgesa na język teatralnego realizmu magicznego przekłada w spektaklu "Fikcje" młody litewski reżyser, uczeń Eimuntasa Nekrošiusa – Adomas Juška. "Twarzą w twarz" Mai Kleczewskiej przetwarza twórczość Ingmara Bergmana.
Współcześni polski twórcy
Ponadto w programie znalazły się wyselekcjonowane, najciekawsze tytuły współczesnej polskiej sceny: "1989" Katarzyny Szyngiery – rapowy musical o upadku komunizmu, "Śmierć Jana Pawła II" w reżyserii Jakuba Skrzywanka, „Miła robótka” Agnieszki Jakimiak o seksualnych fantazjach Polaków, „Ale z naszymi umarłymi” na podstawie powieści Jacka Dehnela (reż. Marcin Liber) oraz „Badania ściśle tajne” w reżyserii Norberta Rakowskiego.