Studniówka 2024 uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Edwarda Dembowskiego w Zielonej Górze

i

Autor: H.S

Ciekawostki

Studniówki w Polsce. Skąd wziął się ten zwyczaj? Czemu ma takie znaczenie?

2024-02-02 10:10

Studniówka to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu licealisty oraz uczniów techników. Ta impreza zawsze zostaje zapamiętana na długie lata. Skąd jednak wzięła się ta tradycja? Od kiedy w Polsce tak hucznie obchodzimy ten wieczór? Zrobiliśmy mały przegląd faktów! Szczegóły poniżej.

Od kiedy w Polsce są studniówki?

Tradycja studniówek w Polsce sięga początków XX wieku. Pierwszy bal studniówkowy miał miejsce w 1904 roku w Warszawie. Początkowo były to ekskluzywne imprezy, zazwyczaj organizowane przez elity społeczne. Studniówki były okazją do wyrażenia swojej elegancji i statusu społecznego.

W okresie międzywojennym tradycja studniówek rozwijała się, a bal stał się już bardziej dostępny dla szerszej grupy społeczeństwa - nie tylko ziemian i elit miejskich. Po II wojnie światowej, w okresie PRL, studniówki były organizowane w sposób bardziej skromny, ale mimo to stanowiły ważne wydarzenie dla młodzieży szkolnej.

W wolnej Polsce

Po transformacji ustrojowej w Polsce w 1989 roku, kiedy zmienił się klimat społeczny, studniówki zaczęły nabierać nowego charakteru. Stały się bardziej rozbudowanymi, pełnymi różnorodnych atrakcji wydarzeniami, a ubiór uczestników stał się bardziej zróżnicowany i kreatywny.

Studniówki współcześnie

Obecnie studniówki w Polsce to nie tylko bale taneczne, ale również wydarzenia pełne różnorodnych atrakcji, konkursów, wystąpień artystycznych i innych form rozrywki. Młodzież często przygotowuje się do tego wydarzenia przez wiele miesięcy, starając się uczynić je niezapomnianym przeżyciem na zakończenie liceum. Studniówki są również okazją do uczczenia zakończenia pewnego etapu edukacji oraz wspólnego świętowania z przyjaciółmi.