Trzech Króli

i

Autor: Freepik Święto Trzech Króli

Święto Trzech Króli. O co chodzi? Skąd się wzięło? Czy to dzień wolny od pracy?

2023-01-05 10:18

Święto Trzech Króli to chrześcijańska uroczystość, która ma symbolicznie upamiętniać objawienie się Boga człowiekowi. Święto wywodzi się z historii przedstawionej w Ewangelii Mateusza. Według apostoła, do Betlejem przybyli Mędrcy ze Wschodu, aby oddać hołd Jezusowi.

Historia Święta Trzech Króli

Objawienie Pańskie to jedno z pierwszych świąt ustanowionych przez Kościół katolicki. We wczesnym chrześcijaństwie dzień ten obchodzony był na Wschodzie jako święto Bożego Narodzenia (w Apostolskim Kościele Ormiańskim jest tak do dzisiaj). Kościół katolicki zaczął je obchodzić pod koniec IV wieku, jako osobne święto.

Symbolika Święta Trzech Króli

Według katolickiej symboliki trzej królowie reprezentowali złożoną ludzkość, która oddała pokłon i uznała boskość Jezusa Chrystusa. Dość późno pojawiło się przedstawienie trzech osobnych magów-królów. Od XIV wieku jeden z mędrców przedstawiany był jako czarnoskóry. Mieli oni także reprezentować uniwersalność i powszechność zbawienia.

Zwyczaje i obrzędowość

Zwyczaj święcenia złota i wonnego kadzidła został wprowadzony w Kościele katolickim dopiero w XVI wieku. Po uroczystym obiedzie podawano słodkości m.in. ciasto z migdałami. Dzieci chodziły po okolicy z atrapą gwiazdy, śpiewano też kolędy o Trzech Królach. Przy kościołach stały stragany, gdzie sprzedawano dewocjonalia, kadzidła itp. Od XVIII wieku święci się kredę, którą oznaczano drzwi literami KMB.

Święto Trzech Króli w Polsce

W Polsce święto te było diem wolnym od pracy do 1960 roku. Wtedy władze PRL zlikwidowały święto (razem z obchodzonym 15 sierpnia świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny). Święto powróciło po 1989 roku i powrocie dominacji Kościoła katolickiego. 6 stycznia znów jest wolny od pracy od 2011 roku.

Kto pracuje w Święto Trzech Króli?

W dniu tym pracują wszystkie służby oraz transport. Działają także prywatne sklepy (decyzję podejmuje właściciel lub najemca).