Najwięcej zakażeń jest w Bydgoszczy (32), Włocławku (17), Grudziądzu (10) i Toruniu (9). Wśród powiatów z zakażeniami na poziomie kilkunastu dominują: aleksandrowski, bydgoski, toruński i rypiński.
W najliczniejszym w ostatnich tygodniach ognisku w Toruniu, czyli w domu opieki "Samarytanin", sytuacja się uspokaja - informuje Urząd Miasta. Pięcioro podopiecznych jest w placówce, ale pięć osób wciąż wymaga hospitalizacji. Za to personel nie wykazuje niepokojących objawów. Opiekę świadczą cztery osoby w systemie 12-godzinnych dyżurów.
W toruńskich szpitalach są przypadki SARS-CoV-2. Są one rozproszone, to pojedyncze przypadki wśród pacjentów i personelu. W Specjalistycznym Szpitalu Miejskim zamknięto oddział neurochirurgii - zakażona jest pielęgniarka, wyniki personelu i pacjentów (26 osób) są ujemne. Badania będą powtórzone. Wymazy pobrano też na oddziale urologii, to ponowne badania i jeżeli wypadną negatywnie - praca zostanie wznowiona od 2 października.
Oczywiście wprowadzane są tam natychmiast właściwe reżimy sanitarne - albo wyłączenia przyjęć, albo ograniczenia pobytu pacjentów. Osoby zakażone są kierowane do izolacji bądź na kwarantannę. Bywają także momenty, kiedy wstrzymuje się przyjęcia – poinformował prezydent Michał Zaleski.
Obecnie w dziewięciu toruńskich szkołach pojedyncze klasy są kierowane na nauczanie zdalne. Są to: szkoły podstawowe nr 5, 8, 13, 14 i 23, III Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Podstawowa Towarzystwa Salezjańskiego, Szkoła Podstawowa Modern Academy oraz TEB Edukacja.Pojedyncze przypadki są w Miejskim Zarządzie Dróg, Wodociągach oraz Powiatowym Urzędzie Pracy. Przebywają w izolacji, współpracownicy z bliskiego otoczenia są objęci kwarantanną.
Tymczasem w szpitalach w regionie przygotowano 421 łóżek tzw. covidowych. Jak zapewnia Adrian Mól, rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego, znajdują się one na wszystkich trzech poziomach placówek, od szpitali powiatowych po zakaźne w Bydgoszczy i Grudziądzu. Obecnie wolnych jest 180 miejsc. Liczba ta się zmienia, pacjenci są dowożeni, ale opuszczają szpitale ci, którzy są ozdrowiali - dodaje Mól. Od 3 października w dwóch powiatach - aleksandrowskim i żnińskim - zaczną obowiązywać ograniczenia "czerwonej strefy". To przede wszystkim zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej, ograniczenia w organizacji wydarzeń (np. wesel do 50 osób), także mszy (do 50 procent wiernych w kościele).