Bombki

i

Autor: Freepik Wiele bombek zawiera trujące toksyny

Szukasz bombek choinkowych? O tym na pewno nie wiedziałeś!

2022-12-21 16:37

Święta Bożego Narodzenia nie będą w pełni doskonałe, jeśli nie będziemy mieli pięknej choinki z masą dekoracji. Przed świętami robimy zawsze dużo zakupów, w tym kupujemy ozdoby na choinkę. Dobierając m.in. bombki, zwracajmy uwagę na producenta i to z czego są wykonane. Wiele z nich zawiera bowiem toksyczne substancje!

Tradycja bombek na choince

Ten zwyczaj miał swoje początki w epoce przed nastaniem chrześcijaństwa. Kościół poza zniszczeniem wielu tradycji, niektóre elementy zagrabił do swojego zestawu obyczajów. Dawniej na drzewkach świątecznych wieszano m.in. jabłka, które symbolizowały pokarm dla duchów zmarłych bliskich. Według wierzeń ludowych owoce miały też chronić przed chorobami i złymi duchami. Przypisywano im również wpływ na sferę seksualną.

Pierwsze współczesne bombki powstały w XIX wieku w Niemczech. Także Niemcy spopularyzowali dekorowanie świątecznych drzewek w domach prywatnych. Zwyczaj spodobał się w całej Europie i szybko został zaadoptowany we wszystkich krajach starego kontynentu. Choinki oraz moc ozdób przypadły też do gustu Amerykanom. Tam zwyczaje świąteczne przeszły w latach 60. XX wieku do popkultury.

Trujące bombki

Co jakiś czas naukowcy oraz rozmaite agencje badawcze sprawdzają jakość towarów na rynku m.in. ozdoby świąteczne. Analizy próbek mają wykazać, czy dany produkt jest bezpieczny dla klientów i nie szkodzi zdrowiu (dorosłych oraz dzieci). W przypadku ozdób choinkowych zawsze wychodzą rozmaite "kwiatki". W tym wypadku skupimy się na bombkach choinkowych. Czy bombki świąteczne są toksyczne? Okazało się, że wiele z nich tak! Tyczy się to szczególnie tanich wyrobów z Azji. Nie oznacza to, że w Europie sytuacja jest idealna. Także tu zdarzają się patologie.

W badanych bombkach naukowcy znaleźli wiele trujących substancji i związków chemicznych, które szkodzą człowiekowi. W bombkach malowanych farbami wykryto m.in. plastyfikatory, opóźniacze spalania, ołów czy parafiny chlorowane. Niektóre miksy barwników i polimerów zawierały krótkołańcuchowe parafiny chlorowane oraz opóźniacz spalania Deca-BDE, którego stosowanie reguluje unijne rozporządzenie, zakazujące dopuszczenia go do obrotu rynkowego. 

Chemikalia w bombkach

W bombkach występuje wiele trujących chemikaliów. Do najgroźniejszych z nich zaliczamy:

  • parafiny chlorowane,
  • ołów,
  • plastyfikatory,
  • opóźniacze spalania,
  • rozcieńczalniki,
  • toksyczne pigmenty.

Bombki mogą zagrażać zdrowiu

Wymienione powyżej chemikalia mogą szkodzić człowiekowi. Jak? Mogą m.in. zaburzać gospodarkę hormonalną ludzkiego organizmu oraz toksycznie wpływać na płodność (zarówno kobiet, jak i mężczyzn). Omawiane chemikalia były wykrywane w:

  • mleku karmiących kobiet,
  • organizmach zwierząt,
  • organizmach osób starszych.

Bombki zatruwają środowisko?

Wiele ozdób świątecznych w tym bombki mogą negatywnie wpływać na środowisko naturalne. Po świętach wiele dekoracji jest wyrzucanych, niektóre ulegają zniszczeniu itp. Wtedy resztki tych rzeczy trafiają na wysypiska śmieci, gdzie mają bezpośredni kontakt ze środowiskiem. Zalegające kawałki bombek, kable z lampek choinkowych i nie tylko oddają trujące związki chemiczne do ziemi i wód gruntowych. Z wód gruntowych łatwo dostać się im do obiegu wody pitnej. Ponadto chemikalia niszczą ryby i masę innych zwierząt. Powodują, że małe osobniki nie rozwijają się prawidłowo, a to przekłada się spadek populacji.