Pesel

i

Autor: BiP/zdjęcie poglądowe Będzie lepsza ochrona numerów PESEL

Numer PESEL. Nadchodzą duże zmiany. Rząd utworzy specjalny rejestr!

2023-01-08 15:15

Wiele razy słyszeliśmy w mediach lub wśród własnych znajomych, że komuś ukradziono dane, np. numer PESEL. To oczywiście straszny problem, bo złodziej możne dzięki temu wziąć kredyt lub pożyczkę na nazwisko właściciela numeru. Niedługo to się zmieni! Będzie możliwość zastrzeżenia numeru PESEL!

Rządowy rejestr numerów PESEL

Rząd utworzy niebawem specjalny rejestr, w którym po wycieku lub kradzieży danych będzie można zastrzec swój numer PESEL. Po takim zastrzeżeniu nikt już nie weźmie na niego kredytu czy pożyczki. W ten sposób ukrócony zostanie proceder brania "lewych" kredytów i lichwiarskich chwilówek. Praktycznie w każdej grupie wiekowej zdarzały się przypadki utraty wrażliwych danych m.in. numeru PESEL.

Obywatel po utracie wrażliwych danych np. numeru PESEL, nie był w stanie zabezpieczyć się przed skutkami takiego zdarzenia. W tym właśnie pomagać będzie państwowy rejestr zastrzeżeń. Projekt przewidujący jego utworzenie w najbliższym czasie zostanie skierowany do konsultacji.

Nowe możliwości

Po uruchomieniu rejestru każdy będzie mógł zastrzec swój numer PESEL za pośrednictwem aplikacji mObywatel lub też osobiście w dowolnym urzędzie gminy. Firmy zobowiązane ustawą będą musiały przed zawarciem umowy sprawdzić w rejestrze, czy numer nie został zablokowany.

Dla kogo nowy obowiązek?

Obecnie, obowiązek ten ma być wprowadzony wobec banków i instytucji udzielających pożyczek czy kredytów oraz dla notariuszy. Nie jest jednak wykluczone, że zostanie rozszerzony również na inne branże, choćby telekomunikacyjną. Jeśli firma, mimo zastrzeżenia numeru PESEL, zawrze umowę, to nie będzie mogła wysuwać roszczeń z tego tytułu. Sądy mają z urzędu sprawdzać datę zastrzeżenia przy ewentualnych sporach. Chcąc wziąć kredyt lub pożyczkę, klient będzie mógł czasowo zdjąć blokadę, a następnie ją przywrócić. Daty tych czynności będą rejestrowane.