Według danych z raportu Głównego Urzędu Statystycznego - do codziennego palenia przyznaje się 21 proc. Polaków. To ponad jedna piąta populacji naszego kraju, która sięga codziennie po papierosa. Póki co utrzymujemy tendencję spadkową, bo w 2017 roku paliła jedna czwarta Polski. Wśród mężczyzn znajdziemy najwięcej 40-letnich palaczy, zaś jeśli chodzi o kobiety - 30-latki.
Jakie formy palenia wybieramy?
75% proc. Polaków deklaruje uzależnienie od tradycyjnych papierosów. Alternatywą stały się e-papierosy, jednak według raportu GUSu korzysta z nich tylko 1% palących. Popularne są papierosy "skręcane" (21 proc.) oraz mentole (5 proc.). Przypomnijmy, że fani tych ostatnich mogą mieć problem z ich zakupem. Od 20 maja został wprowadzony zakaz ich sprzedaży.
27 maja (środa) obchodzimy Dzień Bez Tytoniu. Tego dnia, wszyscy chętni do pożegnania się z nałogiem będą mogli skorzystać z nieodpłatnych konsultacji w Poradni Pomocy Palącym w Siedzibie Towarzystwa Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w godzinach 10:00-17:00.
Spotkania będą odbywały się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Obowiązują maseczki, rękawiczki, dezynfekowane będą przestrzenie, z których korzystać będą odwiedzający budynek.
Rzucenie palenia ważne jest szczególnie w czasie zagrożenia epidemiologicznego. Jak donosi WHO - palacze są znacznie bardziej podatni na zarażenie koronawirusem. Chodzi głównie o styczność ust i palców w trakcie palenia. Dodatkowo, zerwanie z nałogiem może sprawić, że SARS-CoV-2 przejdziemy w łagodniejszym stopniu.
Projekt powstał przy współpracy Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia oraz Towarzystwa Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom. Działanie dofinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń. Szczegóły znajdziecie TUTAJ