Żądanie zmian
Sejmik województwa przyjął wczoraj jasne i zdecydowane stanowisko w tej sprawie i zostało ono natychmiast przekazane premierowi Morawieckiemu, a także m.in. ministrowi infrastruktury i pełnomocnikowi rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego, którego budowa i późniejsza działalność ma być sztandarową inwestycją rządu PiS.
Co zakłada projekt?
Projekt, jako całość przewiduje powstanie nowego portu lotniczego między Warszawą i Łodzią, do którego będzie prowadzić 12 tras szybkiej kolei, ze wszystkich stron kraju. W sumie wedle autorów projektu, powstać ma prawie 2 tysiące kilometrów nowych torów.
Ogromny potencjał Pomorza i Kujaw
W uchwale radni przypominają, że te trzy największe miasta naszego województwa zamieszkuje ponad 900 tys. osób. - To prawie połowa ludności województwa i około 2,5 proc. mieszkańców Polski Relacja Warszawa/CPK-Włocławek-Toruń-Bydgoszcz może być jedną z najbardziej efektywnych ekonomicznie w całej sieci linii kolejowych w Polsce, jeśli uwzględni się relatywnie niewielką jej długość, a jednocześnie bardzo dużą liczbę potencjalnych użytkowników – podkreślają radni. Postulowana szybka kolej z Włocławka przez Toruń do Bydgoszczy mogłaby zostać przedłużona do Szczecina przez Piłę i Stargard, co mogłoby znacznie przyczynić się do rozwoju regionu.