Trudno się dziwić, że kiedyś można było obdarować kogoś piernikiem. Ich kształty zachwycały, były naprawdę wyjątkowym okazem. Smak, dobór przypraw - to tylko kilka powodów, dla których toruńskie pierniki były tak popularne. W mieście ze swojego kunsztu rzemieślniczego byli także znani snycerze. To osoby, które wykonują rzeźby w drewnie. Tu, toruńscy twórcy, wyróżniali się na międzynarodowej arenie.
Część z tych małych dzieł sztuki zachowała się i od soboty, będziemy mieli okazje podziwiać je na wystawie „Formy piernikarskie ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu”. Najstarsze sięgają pamięcią do XVII wieku, jednak, by pokazać, że warsztat snycerski jest nadal uprawiany - toruńskie muzeum pokaże również prace współczesne, które napływają z Polski, ale i zagranicy.
Łącznie, Toruńskie Muzeum Piernika, ma w swoich zasobach aż 274 wyjątkowe obiekty. Wystawa, która jest prezentowana po niemal 30 latach, jest także okazją, by spojrzeć na formy tego typu nieco innymi okiem. Nie tylko jak na przedmioty użytku codziennego z zakładu snycerskiego, ale także - jak dzieła sztuki, które są robione w owocowym drewnie do dziś.
Eksponaty będzie można podziwiać w Toruńskim Muzeum Piernika od 17 października do końca 2021 roku. Wystawie towarzyszyć będą także warsztaty snycerskie, które poprowadzą Beata Pranke-Zdziebło i Stanisław Kośmiński. Szczegóły dotyczące projektu „Od katalogu do wystawy o formach piernikarskich” znajdziecie TUTAJ.