Teleopieka na ratunek seniorom. Bransoletki życia trafiły do gmin

i

Autor: Michał Kaproń

Teleopieka na ratunek seniorom. Bransoletki życia trafiły do gmin

2021-11-08 19:02

Do osiemnastu gmin naszego województwa trafiły kolejne bransoletki życia. Opaski są wyposażone między innymi w przycisk SOS, a także czujniki tętna i upadku. Stan zdrowia seniorów objętych programem teleopieki podlega całodobowej kontroli. W razie potrzeby pomoc przyjeżdża automatycznie.

Pierwsze bransoletki życia trafiły do kujawsko-pomorskich seniorów w 2018 roku. Od tamtej pory do programu teleopieki włączyło się 78 samorządów naszego województwa. Telecentrum, które obsługuje system, znajduje się w Toruniu i podlega Regionalnemu Ośrodkowi Polityki Społecznej. Obecnie system jest w stanie obsłużyć 2100 seniorów w całym województwie. Obecne rozdanie to ostatnia transza około pięciuset urządzeń, które trafiły zarówno do miast takich jak Toruń, jak i peryferyjnych gmin, jak Kamień Krajeński.

Toruń ze swojego obszaru zgłasza dzisiaj trzystu seniorów, którzy są nierzadko w ciężkim stanie. Są to osoby, które mogą potrzebować nagłych interwencji. Mam nadzieję, że z każdym rokiem będziemy mogli pomóc coraz większej liczbie tych osób z terenu naszej gminy – mówił nam Paweł Gulewski, zastępca Prezydenta Torunia.

Przed wręczeniem urządzeń, przedstawiciele gmin przeszli szkolenie w zakresie obsługi urządzeń. Opaski są proste w obsłudze, mają zaledwie jeden przycisk, którego naciśnięcie powoduje połączenie się z telecentrum. Wyposażone są w głośnik i mikrofon, tak aby konsultant mógł w łatwy sposób porozumieć się z wymagającym pomocy podopiecznym. Sygnał do centrum jest wysyłany również w przypadku, gdy osoba nosząca opaskę upadnie, bądź jej parametry życiowe będą odbiegały od normy.

Opaska przypomni o tym aby wziąć leki, jeśli zostanie zdjęta – również o tym zakomunikuje. Bransoletka ma też funkcję geolokalizacji, więc gdy zdarzyłoby się, że coś wydarzyłoby się w trakcie spaceru, znajdziemy to miejsce. Najsłabsze funkcje życiowe mamy między trzecią a czwartą rano – seniorzy często mówią nam, że dzięki tej opasce zasypiają spokojnie, bo są pewni, że nawet gdyby coś się wydarzyło w czasie snu, otrzymają pomoc – mówiła Ewa Świerkowska z ROPS

Urząd Marszałkowski na przestrzeni lat wypróbował kilka modeli bransoletek życia. Ostatecznie zdecydowano się na urządzenia polskiej produkcji dostarczane przez firmę Conectio z Torunia. Aby dołączyć do programu teleopieki należy zgłosić się do miejskiego lub gminnego ośrodka pomocy rodzinie i wypełnić formularz udostępniając dane osobowe, o przyjmowanych lekach i stwierdzonych schorzeniach.