Rejon ul. Grudziądzkiej 163 do przebudowy
Przypomnijmy, że nieruchomości przy ul. Grudziądzkiej 163 pełniły wcześniej funkcję koszar Armii Radzieckiej. Po ewakuacji jednostki w 1991 roku, teren w znacznym stopniu zniszczony został przejęty przez Miasto Toruń. Przeznaczenie tej nieruchomości określono w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym oraz na podstawie umowy zawartej z Gminą Miasta Toruń i wynikającego z niej następstwa prawnego, za zarządzanie tym terenem odpowiada spółka Urbitor Sp. z o.o.
Wypowiedzenia dla najemców
Sprzedaż tego terenu jest planowana na przyszły rok, po zakończeniu formalności związanych z uregulowaniem spraw z obecnymi najemcami, podziałem i wyceną działki oraz podjęciem odpowiedniej uchwały przez Radę Miasta Torunia. Umowy z najemcami były zawarte na czas nieokreślony, z okresem wypowiedzenia wynoszącym 1, 3, a w jednym przypadku 6 miesięcy. Wypowiedzenia zostały przekazane przedsiębiorcom w sierpniu i wrześniu tego roku, zgodnie z ustalonymi terminami. Żaden z najemców nie zakwestionował ważności wypowiedzeń. Przedsiębiorcy zobowiązali się opuścić lokale do końca grudnia 2024 roku.
Według danych Urbitoru przy Grudziądzkiej 163 obecnie funkcjonują 52 działalności o rożnym charakterze. Firmy działają w różnorodnej formie i jest ich zdecydowana większość – 44, ale pomieszczenia wynajmują również: klub sportowy oraz Polski Związek Hodowli Gołębi Pocztowych. Część z działających tam podmiotów zawierała umowy na lokale, a część na grunt (np. szkoły nauki jazdy).
Rozwój miasta i poprawa wizerunku
Dotychczas w tej lokalizacji brakowało inwestycji sprzyjających odpowiedniemu rozwojowi tej części Torunia, co wynika z długofalowych planów miasta. Toruń dąży do rozwoju i chce nawiązać do innych ośrodków miejskich. Teren znany jako Pięciobaza został zidentyfikowany jako jedna z kilku „czarnych plam” w naszym mieście, których rewitalizacja jest niezbędna z perspektywy wizerunkowej i rozwojowej. Do takich obszarów zaliczają się także tereny „Uniwersamu”, po Polchemie, Metronie, byłym szpitalu wojskowym oraz Glinki (po zniszczonym zakładzie Drosed).
TUTAJ szczegóły co do planów zagospodarowania terenu przy ul. Grudziądzkiej 163.